Energia, a doua la „Cupa Mureș”

419

Trupa lui Antonis Constantinides a făcut ultimele reglaje înaintea meciului din SuperCupa României la turneul de la Târgu Mureș, acolo unde, la final, a ocupat locul doi la „Cupa Mureș”.
Energia a început turneul pierzând în fața primei echipe a gazdelor în urma unui meci în care BC Mureș nu a avut prea mari emoții controlând jocul autoritar, doar primul sfert având doza sa de echilibru. BC Mureș a câștigat la o diferență destul de mare, scor 89-72, însă în a doua zi de concurs a venit un meci mai facil pentru gorjeni, care a dat ocazia echipei lui Constantinides de a se mai pune la punct.
Energia a câștigat clar a doua confruntare din cadrul turneului, scor 104-36 cu echipa a doua a mureșenilor, și era pregătită pentru un meci bun și în meciul de final. Contra celor de la U BT Cluj Napoca, Energia a fost mai dezinvoltă și s-a impus cu 80-69, rezultat care i-a adus clasarea pe locul 2 la acest turneu, cel mai important de până acum al gorjenilor în presezon.
Pe 24 septembrie Energia va juca primul joc oficial, SuperCupa României, contra celor de la Asesoft Ploiești, iar după acest prim meci al sezonului, trupa lui Constantinides va profita de faptul că nu va juca în primul tur al Cupei României și va efectua un turneu în Grecia, unde va juca două partide, cu Panionios și Nea Kifisa.

„Meciul cu BC Mureș a fost unul în care am avut o evoluție oscilantă, am pierdut un avantaj de 10 puncte pentru a ajunge la pauză la un deficit de 20 de puncte, apoi am ajuns la -6 pentru a pierde la final la o diferență de 17 puncte. În a doua zi am avut parte de un antrenament cu echipa a doua a Mureșului, o echipă cu tineri de perspectivă, dar la acest nivel diferența este mare. Contra Clujului am avut o evoluție bună, s-a văzut un progres față de meciul cu BC Mureș, am dominat pe tot parcursul meciului și am obținut o victorie clară. Pe scurt, a fost un turneu bun pentru noi, o repetiție pentru meciul cu Asesoft din supercupă”, Claudiu Alionescu, antrenor secund Energia Târgu Jiu.