Eleve din Gorj, premiate în cadrul concursului național ,,Mesajul meu antidrog” 2020-2021

2527

Agenţia Naţională Antidrog (ANA), prin cele 47 de Centre de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog teritoriale, a implementat, în anul şcolar 2020-2021, proiectul-concurs ,,Mesajul meu antidrog”. În urmă cu două zile, ANA a anunțat și câștigătorii acestei competiții, printre premianți regăsindu-se și două eleve de gimnaziu din municipiul Târgu Jiu.

,,Mesajul meu antidrog” este unul dintre proiectele de succes de prevenire a consumului de droguri în rândul populaţiei şcolare din învăţământul gimnazial şi liceal din toate judeţele ţării şi din Bucureşti şi se desfăşoară anual, încă de la înfiinţarea ANA. Proiectul are forma unui concurs naţional în cadrul căruia elevii îşi exprimă, într-o formă de comunicare originală – culturală, artistică sau prin sport etc., opiniile şi atitudinile lor în legătură cu consumul de droguri. Şi în acest an, au participat la acest concurs numeroşi elevi – 4.005 şi cadre didactice – 761, cu un număr de 3.248 de lucrări, la secţiunile: film de scurt metraj şi spot video, arte vizuale – grafică, pictură şi fotografie şi free-style (cu sub-secţiuni stabilite la nivel local – sport, sculptură, quilling, materiale reciclate, vlog, aplicaţii pentru smartphone, muzică, eseu, poezie, naraţiune, lucru manual, acţiuni civice, acţiuni sanogene, acţiuni ecologice etc.). De asemenea, alţi 79.669 de elevi şi 3.977 de profesori au fost informaţi despre activităţile proiectului.
Câştigătorii Concursului naţional ,,Mesajul meu antidrog” 2021 – 2021, faza naţională, sunt:
Secţiunea film de scurt metraj/spot-video:
Categoria de vârstă: liceu
Locul I: Deacu Geanina Denisa, Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” Călăraşi, judeţul Călăraşi;
Locul II: Doroftei Alexandra Geanina, Colegiul Naţional ”Mihai Eminescu” Bacău, judeţul Bacău;
Locul III: Dragomir Daria Ioana, Colegiul Naţional ”C.D. Loga” Timişoara, judeţul Timiş.
Secţiunea fotografie:
Categoria de vârstă: gimnaziu
Locul I: Sarlău Andreea Cristina, Colegiul Naţional ”Spiru Haret” Târgu Jiu, judeţul Gorj;
Locul II: Suciu Beata Agota, Şcoala Gimnazială ”Dani Gergely”, Ghimeş, judeţul Bacău;
Locul III: Graur Andrei, Şcoala Gimnazială nr. 25 Galaţi, judeţul Galaţi.
Categoria de vârstă: liceu
Locul I: Pater Miklos, Colegiul Naţional ”Marton Arton” Miercurea-Ciuc, judeţul Harghita;
Locul II: Chiru Mariana, Liceul Tehnologic ”Nicolae Bălcescu” Olteniţa, judeţul Călăraşi;
Locul III: Szakacs Ioana, Liceul Tehnologic Tăşnad, Tăşnad, judeţul Satu Mare şi Margău Bianca Monica, Liceul Teoretic ”J.L. Calderon” Timişoara, judeţul Timiş.
Secţiunea grafică:
Categoria de vârstă: gimnaziu
Locul I: Părvulescu Maria Mihaela, Şcoala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Piteşti, judeţul Argeş;
Locul II Cruceru Elena Alicia, Şcoala Gimnazială ”Gheorghe Tătărescu” Târgu Jiu, judeţul Gorj;
Locul III: Vizitiu Oprea Daria şi Patriche Maria, Şcoala Gimnazială nr. 29 Galaţi, judeţul Galaţi.
Categoria de vârstă: liceu
Locul I: Erofei Claudia Andreea, Liceul Teoretic ”Grigore Moisil” Tulcea, judeţul Tulcea;
Locul II: Rădoaica Cristina Gabriela, Colegiul Naţional ”Neagoe Basarab”, Olteniţa, judeţul Călăraşi;
Locul III: Tudoran Mariana, Colegiul Tehnic ”Gherghe Balş” Adjud, judeţul Vrancea.
Secţiunea pictură:
Categoria de vârstă: gimnaziu
Locul I: Ene Marina, Şcoala Gimnazială ”Tudor Vladimirescu” Călăraşi, judeţul Călăraşi;
Locul II: Cristea Briana, Liceul de Arte ”G. Georgescu” Tulcea, judeţul Tulcea;
Locul III: Terţea Alexandra Izabel, Liceul de Artă ”Carmen Sylva” Ploieşti, judeţul Prahova.
Categoria de vârstă: liceu
Locul I: Lache Robert-Ionuţ, Colegiul Naţional ”Alexandru Odobescu” Piteşti, judeţul Argeş;
Locul II: Savu Roxana, Liceul de Arta ”I.Şt. Paulia” Drobeta-Tunu Severin, judeţul Mehedinţi;
Locul III: Horvath Agota, Colegiul Naţional ”Martin Aron” Miercurea Ciuc, judeţul Harghita.
Secţiunea free- style:
Categoria de vârstă: gimnaziu
Locul I: Vanciu Stroia Bogdan, Liceul Teoretic ”I. Haşdeu” Lugoj, judeţul Timiş;
Locul II: Dosa Izabela-Andra, Şcoala Gimnazială ”Liviu Rebreanu” Miercurea Ciuc, judeţul Harghita;
Locul III: Butoi Theodor Sebastian Andrei, Şcoala Gimnazială ”Tudor Vladimirescu” Călăraşi, judeţul Călăraşi.
Categoria de vârstă: liceu
Locul I: Zaharia Viviana Eva, Colegiul Naţional ”Barbu Ştirbei” Călăraşi, judeţul Călăraşi;
Locul II: Marcu Iazmina-Florentina, Colegiul Naţional Militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza, judeţul Prahova;
Locul III: Purcărea-Ciulacu Viviana Mihaela, Colegiul Naţional Militar ”Dimitrie Cantemir” Breaza, judeţul Prahova.
Izabella Molnar

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here