Egal de final! Urmează dueluri de foc pentru Craiova

576

Universitatea Craiova nu a reuşit să termine sezonul regular cu un succes, remizând, surprinzător, pe teren propriu cu ACS Poli Timişoara (1-1). A fost primul meci de pe noul stadion care nu s-a încheiat cu o victorie pentru gazde, un rezultat frustrant, având în vedere că trupa lui Mangia a dominat clar ostilităţile. Cel mai bun om al meciului a fost portarul bănăţenilor, Cătălin Straton, ex-jucătorul Ştiinţei, care a reuşit parade de senzaţie în faţă “juveţilor”. Goalkeeper-ul oaspeţilor s-a opus în prima repriză la şuturile lui, Mitriţă (`25) Dimitrov (`28) şi Bancu (`29). Partida s-a complicat pentru olteni în minutul 50, când o super execuţie a lui Enescu a lovit bara porţii lui Mitrovic, iar apoi mingea a intrat în plasă. Amfitrionii au revenit rapid în joc, în minutul 57, când “torpila” lui Dimitrov l-a lăsat fără replică pe Straton. Din nefericire, gazonul din Bănie s-a rupt din nou, iar craiovenii au dat semne de oboseală şi neputinţă pe finalul jocului. Portarul vizitatorilor a mai scos o minge grea, şutul lui Burlacu consemnând ultima mare şansă a Ştiinţei (`88). În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova va porni de pe locul 3 în play-off, cu 26 de puncte.

Mangia: “Terenul a fost mizerabil”
Un car de nervi la finalul jocului, antrenorul Devis Mangia nu a părut foarte liniştit nici la declaraţii. Italianul i-a luat în colimator pe cei care au grijă de suprafaţa de joc de pe “Ion Oblemenco”. Tehnicianul a declarat că echipei sale îi vine extrem de greu să joace pe un teren care se prezintă din ce în ce mai rău. “Nu ştiu cine s-a ocupat de acest teren, dar a fost unul mizerabil. Au trecut patru luni de zile şi arată în continuare rău. E foarte greu să evoluezi aşa. Azi (vineri – n.r.) a fost cel mai prost gazon pe care l-am întâlnit de la startul sezonului. Este foarte greu de jucat pe un astfel de teren“, a afirmat Mangia. În schimb, antrenorul nu a părut foarte afectat de rezultat, ba chiar şi-a felicitat jucătorii pentru parcursul din prima parte a campionatului. “Îi felicit pe jucătorii mei, chiar dacă unii vor spune că nu e un rezultat bun. Ştiam că trebuia să vină şi acest moment, să nu câştigăm pe noul stadion. Am jucat bine, am avut o superioritate clară în teren, multe şanse de a marca. Eu cred că e un rezultat bun, dacă privim în ansamblu sezonul regulat. Singurul lucru care nu mi-a plăcut e că am jucat prea puţin. Cred că au fost 40-42 de minute efective, adversarii au tras mult de timp. A fost o partidă strânsă, închisă. Noi am construit mult, aveam soluţia să scot un mijlocaş şi să bag un fotbalist de atac, dar atunci ar fi fost un dezechilibru și nu am dorit să risc și să pierd meciul. Totuși, să încheiem sezonul regulat cu 51 de puncte este o realizare importantă. Acum trebuie să ne gândim la play-off“, a spus Mangia.
Deşi se pregăteşte pentru play-out, implicit pentru salvarea de la retrogradare, antrenorul Timişoarei, Leo Grozavu, a apreciat abordarea jucătorilor săi. Antrenorul bănăţenilor aşteaptă acum mai multe puncte în visteria clubului.
“Băieţii merită felicitaţi pentru efortul depus. A fost un joc în care am risipit multă energie. Nu au tras atât de mult de timp. E un punct care ne dă speranţe pentru viitor, pentru play-out. Am avut şi şansă, dar dacă nu ai şansă la fotbal e greu. Sunt primele puncte pierdute de Craiova pe acest stadion, toate celelalte echipe care au venit au plecat învinse de aici, și îmi felicit jucătorii. Au fost două goluri foarte frumoase și un meci antrenant. Cred că am arătat-o şi în trecut: echipele mele joacă, se bat. La un moment dat va veni şi rodul acestei munci. În privinţa reuşitelor, ne bucurăm că mai vedem asemenea goluri pe stadioanele din România“, a precizat Grozavu.

Se cunosc adversarii din play-off
Rezultate de sâmbătă au stabilit componenţa finală a fazei play-off. Astra Giurgiu a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu 2-0, iar victoria Viitorului la Iaşi (0-1) le-a dus în ultimele 6 pe echipele lui Gheorghe Hagi şi Favius Stoican. Săptămâna viitoare, Craiova debutează în play-off, pe teren propriu, cu trupa lui Edi Iordănescu. Până atunci, Universitatea va juca, pe 1 martie, cu Dinamo în sferturile Cupei României.

Universitatea Craiova – ACS Poli Timişoara: 1-1 (0-0)
Craiova: Mitrovic – Popa, Kelic (`46, Tiago), Briceag – Dimitrov, Bic, Zlatinski, Bancu – Gustavo (`65, Burlacu), Băluță, Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.
Timișoara: Straton – Străuț, Melinte, Artean, Oliva – Ciucur, Vașvari, Enescu, Velcotă (`46, Harut) – Drăghici (`62, Croitoru), Popovici (`90, Șeroni). Antrenor: Leo Grozavu.
Cartonașe galbene: Dimitrov `16, Bancu `41, Băluță `90+4 / Artean `43, Oliva `84, Străuț `90.
Au arbitrat: George Rădulescu – Iulian George Radu, Iulius Radu Timar; Denis Haidiner.
Observatori: Cristian Nica, Romulus Chihaia.