Echipa lui Mario Găman s-a calificat dramatic în Cupa României

1387

CSO Filiași, formație pregătită de antrenorii gorjeni Mario Găman și Bobi Staicu, s-a impus după un meci-maraton în fața echipei Vedița Colonești (Olt). A fost 2-2 în timpul regulamentar, iar la penaltiuri doljenii s-au dovedit mai inspirați și au câștigat cu 9-8. Toate golurile din primele 90 de minute s-au marcat în actul secund. Gazdele au deschis scorul prin Gabriel Vespe, imediat după pauză, iar Alexandru Fotescu a majorat avantajul amfitrionilor în minutul 69. Nimeni nu avea să anticipeze finalul. În minutul 85, Marian Sanda a redus din diferență, iar în prelungiri Cristian Matei a restabilit egalitatea. Deși au urmat alte două reprize adiționale, scorul a rămas neschimbat și au urmat loviturile de departajare. Portarul de la CSO Filiași a apărat două penaltiuri și echipa lui Mario Găman a ajuns în turul patru al competiției. „A fost un joc la discreția noastră, cu ocazii foarte multe, dar, dacă nu eşti concentrat tot meciul şi nu tratezi fiecare fază cu multă atenţie, eşti taxat. Dacă era 5-0 nu se supăra nimeni, dar în minutul 86 a venit un şut senzațional al fundașului lor, iar la ultima fază s-a făcut 2-2 după o nesincronizare a jucătorilor noştri din defensivă. Din fericire, la final am câştigat şi pot spune că echipa mai bună s-a impus.
Cu siguranţă înaintea meciului ne-am gândit şi la loviturile de pedeapsă, de aceea băieţii au executat vreo 10 minute penaltiuri înainte de start. Şerban a reuşit să apere două lovituri, a făcut un meci excelent, iar toţi băieţii merită felicitări pentru atitudine şi mentalitate“, a spus Găman pentru gds.ro.
CSO Filiaşi în meciul cu Vedița Colonești: Şerban – Dănescu, Tătaru, Popa, Calu – Pencea, Rogoveanu, Armăşelu, Vâlcică – Vepe, Fotescu. Antrenor: Mario Găman. Au mai intrat: Dina, Bubuioc, Manolache şi Şerban.

Jocurile de marți din Faza a III-a a Cupei României:
SR Braşov – FC Braşov 1-0
CS Tunari – Metaloglobus București 1-0
Metalul Buzău – FC Buzău 1-3
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Dej 2-4 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 1-3 în prelungiri)
CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0-5
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 11-10 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Sporting Roşiori – CSM Slatina 0-1
FC Pucioasa – Unirea Bascov 0-2
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Ungheni 3-1
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 3-1
CSM Focşani – Aerostar Bacău 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
Câștigătoarele vor juca în faza a IV-a, care este stabilită pentru data de 8 septembrie 2021.