Două succese la rând pentru Viitorul! Obiectiv nou pentru trupa gorjeană

1383

Viitorul Târgu Jiu a reuşit al doilea succes consecutiv în liga secundă şi primul cu Octavian Benga la timonă. Trupa gorjeană a trecut, sâmbătă, pe teren propriu de Dacia Unirea Brăila. Gabriel Dodoi a marcat singurul gol al confruntării în minutul 27. Gazdele au început mai bine meciul, iar Dodoi putea deschide scorul cu 10 minute mai devreme, dar nu a trimis precis balonul după ce driblase şi portarul advers. Reuşita vârfului gorjean a venit, cu capul, după o centrare a lui Paul Copaci. Columbianul Felipe Acosta a mai ratat două oportunități mari până în pauza, iar Alex Dulca nu a mai avut energia necesară să marcheze după o cursă de aproape 60 de metri. Gorjenii puteau fi taxaţi pentru lipsa de eficacitate în faţa porţii. Brăila şi-a arătat colţii în partea secundă. Cocîrlă l-a pus la încercare pe Eftimie, în minutul 64, iar Chelariu a respins de pe linia porţii balonul şutat de Duţu (69). Cea mai mare ocazie a meciului a fost ratată de Ciprian Rus, care nu a putut împinge balonul în plasă din 5 metri. S-a terminat 1-0, un debut pozitiv pentru Benga, adus la Târgu-Jiu să reconstruiască echipa.

VIITORUL TÂRGU JIU – DACIA UNIREA BRĂILA 1-0 (1-0)
Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);
Viitorul: Eftimie – Chelariu (80, Ciul), Core, Sveicauskas, Copaci – Țegle – Vulpe (80, Vespe), Felipe Acosta (54, Brînzan), Al. Dulca (62, Gîrbiță) – Dodoi, Cip. Rus (cpt.) Rezerve neutilizate: Geantă – Băican, Gheban, Godja, Doumbia. Antrenor: Octavian Benga.
Dacia Unirea Brăila: Cr. Andrei – Pătlăgică (46, Gab. Răducan), D. Ciobanu, Paliu, Stănciulescu, Mih. Șandru – Robu (46, Duțu), Raph. Stănescu, G. Apostol, Cocîrlă (65, Apostolache) – P. Petre (cpt.). Rezerve neutilizate: Duță – Petrache, Priboi, Voinescu. Antrenor: Florentin Petre.
Arbitru: Dan Florin Dreve (Cluj-Napoca); Asistenți: Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca) și Alina Mihoc (Arad); Rezervă: Mihail Sebastian Lăstun (Râmnicu Vâlcea); Observatori: Ion Negoescu (Târgovişte) și Horaţiu Stănescu (Craiova).

Benga: Ne-am făcut meciul foarte greu
După partidă, noul antrenor al gorjenilor a declarat că ocaziile irosite puteau influența rezultatul final. Benga a apreciat că formația gazdă merita victoria, dar trebuie să arate mai multă constanţă în timpul unui meci. ,,Este o victorie, dar din păcate ne-am făcut meciul foarte greu. I-am analizat toată săptămâna pe cei de la Brăila şi le-am transmis jucătorilor că întâlnim o echipă, chiar dacă în suferință, care pune probleme tuturor adversarilor şi care nu are nimic de pierdut. Le-am spus că trebuie să luăm meciul în serios, dar se pare că am avut 10-12 ocazii de gol şi nu am mai marcat. Într-adevăr, au avut şi ei două situaţii, dar diferența de scor trebuia să fie mai clară. A fost şi o lipsă de concentrare, am luat decizii greșite în faţa porţii, în anumite situaţii, iar asta a făcut ca jocul să se termine doar 1-0. Este o victorie importantă, îi felicit pe băieţi pentru că au dat totul pe teren, au făcut un efort foarte mare şi pentru acest lucru au toată aprecierea mea, pentru că terenul a fost greu, înfundat cu apă”, a declarat principalul Viitorului.
Benga a dezvăluit de ce a ales să vină în oraşul lui Brâncuşi şi ce obiective are în perioada următoare. ,,Am venit la Târgu-Jiu datorită patronului echipei, cu care am avut discuţii două săptămâni şi m-a convins în cele din urmă. Avem doar şanse matematice la play-off, foarte mici. Obiectivul meu personal este să câştig fiecare meci şi să scot maximum din aceşti jucători, iar obiectivul oficial este formarea unei echipe competitive pentru sezonul următor. Vrem să atacăm play-off-ul şi promovarea în prima ligă Conducerea echipei mi-a promis că, după strategia mea, din iarnă, plombăm echipa cu 2-3 jucători.
După aceea, în vară, o să vedem de ce mai avem nevoie. Am la dispoziţie mulţi jucători tineri, jucători talentaţi. Este o echipă care are lipsă de experienţă, dar are vigoare, are talent şi asta am văzut şi în acest joc. Nu au o constanţă pe toată durata partidei, în unele momente deciziile nu sunt cele mai potrivite, dar, repet, sunt jucători talentați, care pot să progreseze şi să fie reprezentativi pentru această formaţie”, a mai spus antrenorul. De cealaltă parte, tehnicianul Daciei, Florentin Petre, a declarat că oaspeții puteau scoate un egal. După o deplasare de nouă ore cu autocarul, fostul dinamovist a fost mulțumit de cum s-a prezentat echipa sa. Totuși, brăilenii sunt într-o situație disperată, cu doar 2 puncte după 15 partide. ,,A fost un meci frumos, cu foarte multe faze de poartă. Cred că a fost un joc bun, mă bucur foarte tare de efortul pe care l-au făcut jucătorii, ținând cont că am venit după nouă ore de mers cu autocarul. Au rezistat extraordinar de bine la efort. Cu o mai mare atenție, cu siguranță puteam scoate cel puţin un egal. Nu pot să mă gândesc la cele trei puncte, pentru că ne vede Dumnezeu şi nu este corect. Ei au avut foarte multe faze de poartă. Au avut ocazii mai multe, ei au venit dimineață din pat, din cantonament. S-au comportat mai bine, dar au căzut fizic pe finalul ultimelor 20-25 de minute şi atunci puteam să profităm. Dacă am fi venit de două zile aici, altfel ar fi stat lucrurile pe teren. Dar îi felicit pentru că au reuşit să câştige meciul. Sunt organizați bine şi au un stadion la care noi nici măcar nu visăm”, a spus Petre. Tehnicianul vizitatorilor a declarat că speră la salvare, dar trebuie să fie şi ajutat din punct de vedere financiar. ,,Avem şanse să ne salvăm, dar este foarte important ce se va întâmpla acum, în pauza de iarnă. Dacă avem bani şi un buget bun, pentru că ne mai trebuie cel puţin 10 jucători de nivelul primelor şase-şapte echipe, vom putea scăpa de retrogradare. Nivelul a crescut mult, în ultimii ani, în liga secundă, sunt formaţii cu bugete extraordinar de mari. Noi avem cel mai mic buget”, a conchis fostul internațional. În ultimul meci al anului, Viitorul se deplasează la Unirea Slobozia.