Două medalii la atletism pentru Bogdan Croitoru

187

Bogdan Croitoru, component al echipei de fotbal U17 a CSM Târgu Jiu, a luat două medalii la Campionatele Naționale de atletism pentru categoria de vârstă U16. Sportivul polivalent s-a impus în proba de 200 de metri (22 secunde și 83 de sutimi) și a ieșit vicecampion național în proba de 100 de metri (11 secunde și 40 de sutimi), cu doar trei sutimi sub primul loc. Mai mult, gorjeanul a obținut și un loc 5 la săritura în lungime, după un salt de 6,02 metri.
Reuniunea atletică, la care au participat sute de juniori din țară, a fost găzduită de Stadionul ,,Iolanda Balaș Soter” din București, în perioada 13-14 iulie 2024. Delegația gorjeană a mai fost alcătuită din alți trei ,,atleți-fotbaliști” Mario Dodescu, Andrei Vintilescu și Giuliano Ganțolea. Cei patru sunt componenți ai echipei de fotbal U17 a CSM Târgu Jiu, formație pregătită de Sorin Vintilescu și Ion Bură. Mario Dodescu s-a clasat pe locul 4 la săritura în lungime. El a înregistrat un salt de 6,12 metri.
,,Un nou weekend excepțional pentru atleții CSM Târgu Jiu. În competiția de la București, sportivii noștri au demonstrat o bună pregătire sportivă, au demonstrat că au valoare și au primit aprecieri din partea specialiștilor în atletism. Pentru Bogdan Croitoru este un nou rezultat excelent, peste cel de luna trecută, ceea ce arată o creștere a sportivului nostru de la o competiție la alta. Este pe un drum bun, care ne dă speranțe în privința următoarelor competiții. Vreau să-l felicit pe Bogdan pentru rezultatele sale, dar și pe ceilalți băieți de la clubul nostru, care au avut o evoluție bună la acest campionat”, a declarat Ion Bură, antrenorul secției de atletism de la CSM Târgu Jiu.