Doi gorjeni s-au remarcat la Maratonul Centenar

723

Maratonul Centenar “100 de ani, 100 de kilometri”, desfăşurat pe traseul Cluj – Alba Iulia, şi-a desemnat, sâmbătă, câştigătorii în Cetatea Marii Uniri. La cursa-eveniment au participat peste 120 de concurenţi. Întrecerea a fost organizată de Divizia 4 Infanterie “Gemina”, în parteneriat cu Batalionul 136 Geniu “Apulum” și Clubul Sportiv Atletic Cluj şi a beneficiat de sprijinul Prefecturii şi Consiliului Județean Alba, al Primăriei Municipiului Alba Iulia, al Societății Inter Cars România și al Asociației “Eftimie Croitoru”. Tronsonul albastru a fost adjudecat de atleţii gorjeni. Laura Popescu a luat locul I la feminin, iar George Șurlea a câştigat proba masculină. La linia de sosire maratoniştii au fost aşteptaţi de șeful Statului Major al Apărării, generalul Nicolae-Ionel Ciucă, și de șeful Statului Major al Forțelor Terestre, generalul-maior Ovidiu-Liviu Uifăleanu.