Dică după succesul cu Pandurii: ,,Când joci fotbal trebuie să ai curaj”

1378

Antrenorul Nicolae Dică a declarat că formaţia sa, FC Argeş, a jucat sub aşteptări în partea a doua a meciului cu Pandurii Târgu Jiu. Gazdele au ratat multe oportunităţi în repriza secundă, iar trupa gorjeană a concretizat o perioadă bună de joc prin golul lui Robert Bratu. În final, toate punctele au rămas în Trivale, după ce Bratu a reuşit dubla cu 10 minute înainte de expirarea timpului regulamentar.
,,A fost o partidă dificilă, aşa cum mă aşteptam, ştiu ceea ce se întâmplă la fotbal. A fost o primă repriză bună pentru noi. Ar fi fost foarte bună dacă reuşeam să marcăm mai multe goluri. Am dominat adversarul, ne-am creat 6-7 ocazii de a marca, dar am reuşit doar un gol. Cu mai multă concentrare la finalizare şi o experienţă mai mare acolo am fi reuşit mai multe. A doua repriză a fost foarte proastă pentru noi, nu am reuşit să facem ce-am făcut în prima repriză. Este îmbucurător că am reuşit să marcăm şi golul al doilea şi să câştigăm acest joc. Am oferit oportunitatea adversarilor să marcheze. Cel mai important lucru este ca noi să învingem şi aceşti copii să prindă mai multă încredere. Când joci fotbal trebuie să ai curaj. Aceşti băieţi tineri au calităţi, muncesc, dar atunci când joacă trebuie să fie mai curajoşi”, a declarat Dică.
FC Argeş a acumulat 9 puncte după primele 5 runde, în timp ce Pandurii are un singur punct.