Dezolant! Ne-a bătut şi Foresta!

667

Puţin peste 100 de spectatori s-au încumetat să vină pe Stadionul “Minerul” din Motru la meciul pe care Pandurii trebuia să-l câştige neapărat împotriva ultimei clasate din liga secundă, Foresta Suceava. Lipsa rezultatelor i-a îndepărtat de echipă şi pe cei mai optimişti dintre fani, iar arena din Gorj începe să semene tot mai mult, la media suporterilor, cu stadionul din Severin. Din păcate, formaţia fanion a Gorjului nu a obţinut vreun succes pe teren propriu, iar trupa lui Marcel Ploaie nu s-a descurcat mai bine nici cu moldovenii. Gazdele au părut să deţină controlul meciului în prima repriză, dar nu au putut să fructifice oportunităţile create. Cea mai mare ocazie din primul act i-a aparţinut lui Şut, dar mijlocaşul nu a putut să-l învingă pe Began din 9 metri (`35). Pandurii a avut şi o bară în partea a doua a meciului, Bujor lovind transversala în minutul 48. Rus a introdus balonul în poartă, 5 minute mai târziu, însă asistentul a considerat că marcatorul se afla în afara jocului. În cele din urmă, gorjenii au plătit tribut, din nou, greşelilor de la fazele fixe. Cerlinca a bătut un corner de pe partea dreaptă, iar Masella a înscris, cu capul, din 6 metri. Reuşita oaspeţilor le-a întunecat mintea pandurilor, care nu şi-au mai creat ocazii foarte mari până la finalul confruntării, şi au preferat să joace direct pe vârfuri. Rezultatul este unul extrem de prost pentru gorjeni, echipa fiind pe loc retrogradabil, cu -5 la adevăr.

Ploaie: “Rezultatul e nedrept”
Deşi este evident că lotul subţire, pregătirea fizică precară şi lipsa de valoare sunt problemele pandurilor, antrenorul gorjenilor, Marcel Ploaie, crede că echipa pe care o conduce are şi ghinion.
“Am făcut o partidă destul de bună până la primirea golului, ne-am creat destule ocazii. Am şi marcat un gol, nu ştiu dacă a fost offside sau nu. Dacă înscriam, probabil alta era soarta jocului. După primirea golului am avut un joc haotic, cu mingi aruncate, mingi lungi, fără claritate sau calitate în pase. N-a mai avut nimeni o minte lucidă, să punem mingea jos, să continuăm să jucăm, să încercăm să şutăm la poartă. Din păcate, nu putem să câştigăm aici la Motru, cred că suntem ocoliţi de şansă. Luăm goluri prea uşoare, din faze fixe, o minge statică. În loc să facem marcaj, să stăm aproape de ei… Trebuia să avem avantaj de 2-3 goluri la ce ocazii ne-am creat, şi în prima repriză, cred că e nedrept rezultatul. M-a deranjat puţin maniera de arbitraj. Numărul 16 de la ei trebuia să primească al doilea galben. A intrat cu talpa pe piciorul lui Raiciu”, a spus Ploaie.
“Este o victorie mare, foarte muncită. Sunt mulţumit de băieţii mei, au demonstrat că au nişte caractere extraordinare. Am întâlnit un adversar bun, foarte bine organizat. Echipa care a fost astăzi mai motivată, mai odihnită, a avut câştig de cauză. Am practicat un fotbal perfect din punct de vedere defensiv, am mai avut ocazii pe care puteam să le fructificăm, dar şi ei au avut o bară. Îmi doresc să avem continuitate în joc şi rezultate. Am mulţi jucători talentaţi, dar e foarte important să muncim”, a declarat după meci antrenorul Forestei, Florentin Petre.

Pandurii Târgu Jiu – Foresta Suceava: 0-1 (0-0)
Stadion “Minerul”, Motru
A marcat: Cerlinică (`61)
Pandurii: Rz. Stanca (cpt.) – Homei, Brînzan (`46, Vodă), D. Lung, Al. Vasilescu, Dodoi (`76, Durkovic), Raiciu (`69, Şendroiu), Şut, D. Drugă, Cip. Rus, Bujor. Rezerve neutilizate: Ov. Jianu –, Tudoran, D. Pîrvulescu, Celea. Antrenor: Marcel Ploaie.
Foresta: Began – O. Onofraş, Masella, Diallo, Belevschi, Vl. Stănescu, Acolatse (`25, Boumina), Renquin, Cerlincă, R. Sumanariu (`73, Coroamă), M. Matei (cpt.) (`87 Dali Amar).Rezerve neutilizate: Seb. Bîlbă – Bosânceanu, Prisăcaru , Pappoe. Antrenor: Florentin Petre.