Derbiul gorjean din Liga a treia s-a terminat cu 8 goluri

1106

Gilortul Târgu Cărbunești și-a obișnuit suporterii cu multe goluri. Trupa condusă de Mario Găman și Bobi Staicu a fost și o bună încasatoare în anumite deplasări din acest sezon, dar, din fericire pentru suporterii gazdelor, vineri nu a avut milă de cealaltă echipă din județ, CSO Turceni. Meciul dintre formațiile gorjene din Seria 7 a Ligii a treia s-a încheiat cu un scor-fluviu, 7-1 pentru amfitrioni. Trei goluri s-au dat până în pauză pe “Cristinel Răducan”. Ulrich Siewe (34’) și Constantin Roncea (45’) au anulat reușita lui Ionuț Mainerici (20’) din penalty. Totul s-a dus pe apa sâmbetei pentru formația lui Viorel Cojocaru când Bubuioc a văzut cartonașul roșu în repriza secundă. Era minutul 55. Fără succes în actuala ediție de campionat, CSO Turceni și-a înrăutățit golaverajul. Ionuț Gîlcescu (64’, 80’), Aurel Lupu (70’ – autogol), Alexandru Avrămescu (76’ – penalty) și Sebastian Popescu (90’) și-au trecut numele pe lista marcatorilor până la final. Alte patru bare și-a trecut în cont Gilortul, care a acumulat 16 puncte după acest meci. Turceniul a rămas doar cu două rezultate de egalitate, fiind lanterna roșie a seriei. ,,În primul rând, vreau să felicit baieții pentru atitudine, pentru că, din cauza vremii capricioase, terenul era un pic mai greu, dar au făcut o partidă bună. O victorie meritată și aveam mare nevoie de aceste trei puncte, mai ales după meciul mai puțin reușit de la Șimian. A fost o săptămână grea, nu a fost așa ușor, dar mă bucur că am reușit să-i capacităm, să înțeleagă cât de importantă este această partidă și, atât după aspectul jocului, cât și după rezultat, cred că merită felicitări pentru prestația avută astăzi”, a declarat Mario Găman după meci.

Gilortul Târgu Cărbunești – CSO Turceni 7-1 (2-1)
Gilortul: Iuțalîm – Bărănescu (78’ Nejoiu), Siewe, Marina, Popescu – Avrămescu (cpt), Pătrășcoiu (65’ Habet) – Șerbulescu (46’ Meliță), Dănăricu (72’ Brujan), Roncea (65’ Săulescu) – Gîlcescu. Rezerve neutilizate: Oprița – Gheorghe, Marica, Lazăr. Antrenori: Mario Găman, Bobi Staicu.
CSO Turceni: Trandafir – Tudorache (cpt, 70’ Vasile), Lupu, Dăianu, Chirițoiu (46’ Gîlceavă) – Rovența (46’ Păleanu), Scurtu (70’ Unguru), Neacșu, Mainerici – David (cpt, 59’ Sorea), Bubuioc. Rezerve neutilizate: Crețan – Pușerea, Murgilă. Antrenor: Viorel Cojocaru.