Debut cu înfrângere pentru Militaru

925

Echipa antrenorului gorjean Dragoș Militaru, Unirea Dej, a fost învinsă în prima etapă a ligii secunde. Nou-promovata a pierdut meciul de pe teren propriu, cu Unirea Slobozia, scor 0-2. Tânărul tehnician a pus eșecul și pe seama lipsei de experiență pe care o au jucătorii la acest nivel. ,,A fost un joc echilibrat până la un anumit moment, până în repriza a doua când am făcut o greșeală pesonală și s-a făcut 2-0. Cred că la 1-0, dacă egalam, după cele șase-șapte cornere la rând plus bara, finalul de joc, ultimele 20 de minute, era diferit. Dar până una-alta, îi felicit pe băieți, pentru că sunt debutanți în Liga 2, marea majoritate. Am avut doar patru jucători care au mai jucat în Liga 2, ceilalți nu au jucat niciodată în Liga 2, plus că sunt foarte tineri. Media de vârstă a echipei e undeva la 21 de ani. Cred că suntem într-un proces în care putem să creștem de la meci la meci. Acesta e și obiectivul nostru, să creștem de la meci la meci în evoluții, atât individual cât și colectiv. E alt nivel, nu e Liga 3, dar pentru noi e ceva bun”, a mărturisit antrenorul, după joc. Militaru le-a mulțumit și fanilor prezenți la partidă. ,,Mulțumim celor care au fost alături de noi, mulțumim galeriei, mulțumim tuturor celor care și-au rupt din timpul lor două ore să vină să ne susțină. Ne pare rău că nu am putut să îi facem fericiți, dar cred că băieții au dat tot ce au avut mai bun. Din păcate atât s-a putut, o să corectăm și o să facem lucrurile mai bine, de la meci la meci”, a afirmat principalul dejenilor.