Cum stau candidații în sondajul SOCIOPOL

136

Cum stau candidații în sondajul SOCIOPOL. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri, George Simion şi Victor Ponta ar obţine numărul de voturi necesar pentru accederea în turul 2, arată rezultatele celui mai recent sondaj Sociopol şi, totodată, primul sondaj realizat de la debutul campaniei electorale.

Rezultatele sondajului nu diferă cu mult faţă de rezultatele sondajelor de săptămâna trecută şi de acum două săptămâni.

Posibilitatea ca aceste rezultate să se schimbe semnificativ pe perioada campaniei este redusă, datorită faptului că mulţi români îşi vor orienta atenţia către pregătirea pentru sărbătorile pascale, a spus Mirel Palada, directorul Sociopol, la România TV.

Directorul Sociopol, Mirel Palada, a explicat că, în scenariul în care Simion şi Ponta intră în turul 2, Ponta va ieşi câştigător întrucât pesediştii vor fi tentaţi să voteze cu unul de-al lor. Pe de altă parte, în scenariul în care Simion intră în turul doi cu un candidat progresist, Nicuşor Dan sau Elena Lasconi, Simion are cele mai mari şanse să fie ales, întrucât pesediştii, care au o ideologie mai asemănătoare cu a suveraniştilor decât cu a progresiştilor, îi vor da voturile lor.

România are 4 bazine electorale. Cel mai important bazin il reprezinta bazinul pesedist. Dacă Ponta intra in turul 2, atunci pesedistii vor fi tentati sa voteze cu al lor. Daca intra un progresist, atunci pesedistii, care sunt structural ideologic cu suveranistii lui Simion, îl vor vota pe Simion. 

Cei pe care-i identificam ca vin la vot sunt 54% din întreaga populaţie. Din acest procent, sunt puţini nehotărâţi. Restul pana la 100% din cei 54% sunt non votanţi. Sunt multi care nu vin la vot si putini cei care sunt nehotarati si nu vin la vot„, a mai spus Mirel Palada.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.