Cu Trică, Viitorul se ridică!

1394

De la venirea lui Eugen Trică, Viitorul Târgu Jiu este printre cele mai în formă echipe din liga secundă. Antrenorul doljean are patru meciuri pe banca alb-albaștrilor şi 10 puncte. Ultimul succes a fost obținut în Copou, împotriva fostei divizionare A, Poli Iaşi. Viitorul s-a impus cu 3-1 pe terenul moldovenilor. Alexandru Core (`9), după un corner, şi Alin Țegle (30’), cu o execuție splendidă din lovitură liberă, au marcat în prima repriză. Sekou Camara (`58) a redus din diferență pentru gazde, dar Felipe Acosta (`88) a avut ultimul cuvânt şi gorjenii au plecat cu toate punctele de la Iaşi. Antrenorul Viitorului, Eugen Trică, a declarat că şi-ar dori mai multă consistență în joc. Pe de altă parte, ultimele rezultate le dau speranțe elevilor săi. ,,Mă bucur foarte mult de cele trei puncte. Am făcut un joc foarte bun, am dominat, am avut posesie, am avut agresivitate, practic în prima repriză nu le-am dat nicio șansă celor de la Poli Iași. A doua repriză am scârțâit puțin, era și normal ca Poli Iași să preseze, au și marcat gol și am intrat într-o degringoladă care nu mi-a plăcut deloc. După care am revenit, am marcat al treilea gol și totul s-a liniștit. Foarte importante cele trei puncte, le-am și spus băieților mei de importanța acestor trei puncte. Trebuie să luăm fiecare meci în parte, îl jucăm clar la victorie și, de ce nu, până vine pauza să ajungem acolo, să suflăm și noi în ceafă celor care sunt pe locul 5, 6 sau 7, adică să urcăm în clasament. Față de anul trecut, văd că s-au distanțat deja vreo șase echipe, locul 6 este la o distanță de cinci puncte față de locul 7. Anul trecut a fost totul pe muchie, nu se știa până în ultima etapă ce se va întâmpla, au fost niște răsturnări de situație fantastice. Acum Petrolul practică un fotbal bun, își merită locul, Steaua la fel, U Cluj văd că își câștigă meciurile în continuare, s-au cam desprins. Dar mai este mult până la final, mai sunt o grămadă de puncte în joc, de ce să nu sperăm să fim și noi aproape de ele?”, a declarat tehnicianul de la Târgu-Jiu. În etapa viitoare, trupa gorjeană primește vizita echipei Metaloglobus Bucureşti.