Cu gorjenii nu e de glumit. CSM se impune în a doua deplasare din Grupa 11-18

773

CSM Târgu Jiu a câștigat al doilea meci la rând în Grupa 11-18. Ambele victorii ale trupei lui Kresimir Basic au venit în deplasare. După succesul de la Ploiești, gorjenii s-au impus într-o manieră categorică la Focșani. Vizitatorii au controlat meciul din Moldova încă de la început, au câștigat trei din cele patru sferturi, 21-25, 20-18, 20-28, 14-22, iar scorul final a fost 75-93. Confruntarea din etapa a 20-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin a marcat și debutul bosniacului Milan Luzaic. Noul transfer a reușit 7 puncte în aproape 14 minute petrecute pe parchet. Gorjeanul Camil Berculescu a fost cel mai eficient român de pe parchet. Cu un indice de 22 la acest capitol, jucătorul oaspeților a terminat partida în double-double, contabilizând 14 puncte și 10 recuperări. Dimitrius Underwood a fost, din nou, cel mai bun marcator. Americanul a reușit 23 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive. Cu 14 puncte a terminat meciul și Arsenije Vuckovic, care a mai bifat 8 recuperări. Ethan Wright a totalizat 10 puncte, la fel ca eroul de la Ploiești, Cameron Oluyitan. ,,Ne întoarcem acasă cu o victorie importantă, mai ales că a fost obținută în deplasare. Felicit jucătorii în special pentru evoluția din repriza secundă și cu precădere din ultimul sfert, care a fost decisiv. În prima parte ne-am chinuit puțin și pentru că Focșani a înscris foarte bine de afară, dar în final ne întoarcem cu o victorie foarte importantă”, a concluzionat antrenorul Kresimir Basic.
Dacă cele două formații își mențin pozițiile din clasament, CSM Târgu Jiu și CSM Focșani se vor duela pentru supraviețuirea în LNBM. Elevii lui Basic sunt pe locul doi în Grupa 11-18, cu șapte victorii și un egal, la fel ca liderul SCM Timișoara și formația care închide podiumul, SCM Craiova. CSM Focșani are o victorie și șapte înfrângeri, având-o în spate doar pe Laguna București, echipă fără vreun succes în actuala ediție de campionat.
CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan, Dimitrius Underwood 23p, Alexandru Berca, Noam Weinberg 6p, Milan Luzaic 7p, Ethan Wright 10p, Camil Berculescu 14p, Cameron Oluytan 10p, Jalen Dupree 9p, Adrian Vaida, Arsenije Vuckovic 14p. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.
Etapa viitoare, pe 10 februarie, CSM Târgu Jiu va juca pe teren prorpiu, cu CS Vâlcea.