CSM Târgu-Jiu, răpusă pe final la Ploieşti

1101

CSM Târgu-Jiu nu a putut face o nouă surpriză în Seria C a Diviziei A. Elevele lui Liviu Andrieş au fost depăşite, în Sala Olimpia, de către formaţia Activ Prahova Ploieşti. Scorul a fost mult mai strâns ca în partida tur, în care prahovencele s-au impus cu 12 goluri diferenţă. De data aceasta, gazdele au câştigat după o confruntare mult mai disputată, scor 25-22 (14-13). Gorjencele au şi condus spre finalul primului act al confruntării, în minutul 24, 10 -11. Trei reuşite consecutive le-au readus la cârma partidei pe ploieştence, care au dominat meciul până în ultimele sale minute. Totuşi, echipa lui Andrieş a revenit în avantaj în minutul 51, când s-a distanţat la două goluri, 20-22. Finalul a fost de coşmar pentru oaspete. CSM nu a mai marcat timp de nouă minute, iar Activ a reuşit cinci goluri. Extrema Panaite a punctat de trei ori în interval de patru minute, iar Shutska a contribuit cu alte două puncte pentru a consolida victoria trupei prahovene. Primele două clasate ale seriei se califică la Turneul Semifinal.
Activ: Ioana Paraschiv 5 intervenții- Cristina Crețu 5 goluri (3/3 de la 7m), Adina Panaite 5, Iryna Shutska 3, Florina Popescu 3, Ionela Leuștean 3, Ana Șerban 2; Denisa Tudor – Irina Neacșu 2 goluri, Cristiana Florea 1, Mădălina Mureș 1, Roxana Beșleagă, Grațiela Stoica.
CSM: Maryna Dumanska – Mădălina Olariu 7 goluri (1/1 de la 7m), Iryna Zinatullina 5, Narcisa Diaconescu 5, Andreea Olariu 2, Ioana Stanca 2, Bianca Chiriță 1; Alina Ciuchiatu 6 intervenții – Liliana Frunză, Florina Toader, Elena Burche.