CSM Târgu-Jiu nu a putut face faţă Mediaşului

1176

Baschetbaliştii gorjeni nu au reuşit să evite un nou eşec în Liga Naţională. Gazdele au fost victimele mult mai experimentatei formaţii medieşene, într-un joc decis în sfertul al treilea, când ardelenii s-au impus cu 30-13. Amfitrionii au început mai bine jocul, şi-au adjudecat prima perioadă a meciului cu 24 -17, dar, treptat, băieţii lui Mihai Popa au apăsat pedala de acceleraţie şi s-au impus fără probleme, scor final 80-98. Ors Kilyen a fost cel mai bun marcator al formaţiei noastre cu 19 puncte. L-a urmat Borşa cu 17 puncte şi 9 recuperări. Djurasevic şi Roşu au reuşit câte 13 puncte, Andrei Gheorghe -7, Berculescu -6 şi Berca -5. Titus Nicoară a fost cel mai bun jucător al confuntării. Orădeanul a reuşit 27 de puncte şi a terminat cu 31 indice de eficienţă. Jacob Everett Gibson a adăugat 19 puncte, Nikola Siladi – 18, iar Stefan Nikolic, la revenirea pe parchetul din Târgu-Jiu, a reuşit 10 puncte şi 6 pase decisive.
,,Am început foarte bine meciul, ne-am apărat foarte bine în primul sfert, iar asta a făcut diferenţa în prima repriză. Problema noastră a fost că am scăzut intensitatea şi concentrarea şi, în final, am primit 91 de puncte, foarte mult pentru a putea câştiga un meci. Începem să arătăm mai bine din punct de vedere ofensiv, începem să arătăm mai bine ca echipă şi eu sper să ne putem îndeplini obiectivul, rămânerea în Liga Naţională”, a declarat, după meci, antrenorul Claudiu Alionescu.
CSM Târgu Jiu a rămas cu o singură victorie în LNB, unde a contabilizat patru înfrângeri.