CSM Târgu Jiu a încheiat turul cu 10 înfrângeri

993

Principala echipă de baschet a Clubului Sportiv Municipal Târgu-Jiu a pierdut confruntarea cu Steaua Bucureşti, din ultima rundă a primei părţi a campionatului. Gazdele s-au impus cu 86-78, după un meci echilibrat, în care echipa lui Jordanco Davitkov a avut încă un final sub aşteptări. Analizând scorul pe sferturi, am putea spune că diferenţa s-a făcut în perioada a treia, adjudecată clar de militari: 22-21, 15- 19, 25-14, 24-24. Totuşi, pentru vizitatori rămâne o problemă lipsa de concentrare în momentele cheie. Foarte rar, în acest sezon, CSM Târgu Jiu a reuşit să se impună după meciuri echilibrate, iar în unele cazuri a pierdut chiar dacă a arătat mai multă consistenţă în primele 30-35 de minute. Din păcate pentru echipa de baschet, nici banca tehnică nu a oferit soluţii la jocul încâlcit practicat, de multe ori, după prima repriză. De altfel, rotaţia preferată de Jordanco Davitkov a rămas una scurtă, iar anumiţi jucători au fost păstraţi în teren chiar dacă nu şi-au ridicat nivelul. Minutele baschetbaliştilor români sunt foarte limitate, ceea ce denotă că ,,autohtonii” nu i-au câştigat încrederea macedoneanului. Revenind la partida din capitală, Kevin Allen a totalizat 19 puncte şi 10 recuperări, Malik Morgan a adăugat 18 puncte şi 7 pase decisive, iar Brandon Sly și Porter Troupe au terminat cu 11 puncte fiecare. Dintre jucătorii gorjeni, Mihai Bădiţă a petrecut 13,57 minute pe parchet şi a reuşit 3 puncte şi 2 recuperări. Octavian Ilie a fost folosit 6,03 minute, aducându-şi contribuţia cu o recuperare. Căpitanul formaţiei noastre, Porter Troupe, a declarat, după eşecul cu Steaua, ceea ce era evident. Gorjenii cedează prea uşor, iar faptul că au un program extrem de dificil în următoarea perioadă trebuie să-i motiveze suplimentar. Cum transferurile sunt posibile, dar puţin probabile, CSM Târgu Jiu va trebui să strângă rândurile, iar formaţia gorjeană să arate mult mai bine în retur. „Ce pot să spun despre meciul din seara asta, este că noi suntem de vină pentru ceea ce s-a întâmplat. De prea multe ori, oferim echipelor victoria, în loc să-i facem să lupte pentru ea. Fiecare dintre noi trebuie să ne uităm în oglindă și să ne întrebăm cum putem fi mai buni. Despre meciul următor, cel cu Craiova, pot spune că va fi un meci greu. Craiova este o echipă foarte atletică, care încearcă să facă presiune și să facă jocul rapid. Trebuie să avem grijă de minge și să-i atacăm în punctele lor slabe. Ca orice joc, depinde de cum jucăm și cum ne pregătim. Dacă facem bine aceste două lucruri, vom câștiga”, a spus veteranul american pentru site-ul oficial al formaţiei noastre.
CSM Târgu Jiu: Kevin Allen 19p, Brandon Sly 11p, Porter Troupe 11p, Ahmed Bashir 9p, Titus Nicoară 7p, Stefan Glogovac, Camil Berculescu, Andrei Gheorghe, Malik Morgan 18, Alexandru Berca, Mihai Bădiţă 3p, Octavian Ilie. Antrenor principal: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.
Până acum, CSM Târgu Jiu a obţinut succese cu CSU Sibiu (deplasare), Rapid Bucureşti (deplasare), CSM Galaţi (acasă), Athletic Constanţa (acasă) şi CSM Miercurea Ciuc (acasă). Trupa gorjeană îşi doreşte să prindă play-off-ul, obiectiv care s-a îndepărtat considerabil după ultima înfrângere. Oficial, secţia de baschet îşi propune pentru acest campionat o clasare mai bună decât în precedenta ediţie a LNBM.