CSM nu i-a putut stopa pe shooterii de la Voluntari

911

CSM Târgu Jiu a pierdut meciul doi al Turneului 12, în faţa echipei CSO Voluntari, 80-99. Dacă în prima zi a competiţiei, formaţia noastră a avut o comportare solidă şi a trecut fără probleme de Athletic Constanţa, elevii lui Jordanko Davitkov nu au putut repeta prestaţia bună şi în meciul cu una dintre forţele campionatului. Diferenţa s-a făcut în prima repriză, când vizitatorii au părut ,,incapabili” să rateze. Paradoxal, gorjenii nu s-au mişcat rău în cele 20 de minute, dar avansul luat de ilfoveni a fost greu de remontat. Pe sferturi, scorul a fost 21-29, 13-26, 21-19, 25-25. Cinci jucători ai trupei lui Sasa Ocokoljic au terminat jocul cu peste 10 puncte, Anthony Bernard Hickey fiind cel mai bun marcator, cu 23. Vlad Moldoveanu a avut 20 de puncte, iar Malcom Lee 19. Kevin Allen a reuşit încă un double-double, cu 22 de puncte şi 10 recuperări. Darien McClain a bifat 17 puncte, iar Revaz Rogava şi Camil Berculescu au adăugat câte 10. După meci, antrenorul gazdelor a recunoscut superioritatea formaţiei adverse şi a declarat că eficacitatea oaspeţilor şi lipsa unei replici eficiente în apărare şi-au spus cuvântul. ,,Vreau să felicit echipa din Volunari. Este o echipă solidă şi era oarecum de aşteptat să existe această diferenţă. Nu am avut energie, în special în apărare. Tot timpul am fost cu un pas în spatele adversarului. După meciul de ieri, jucătorii noştri au crezut că pot înscrie foarte uşor, din orice poziţie, dar problema a fost în apărare. Voluntari a terminat cu 80 % procentaj la field goals, ceea ce este o performanţă destul de rară în baschet”, a declarat Davitkov. În ciuda înfrângerii de duminică, antrenorul macedonean a apreciat că a fost un turneu reuşit. ,,Ca o concluzie generală, am jucat foarte bine împotriva Constanţei şi am câştigat la o diferenţă confortabilă. Voluntari este o echipă mai bună ca noi, dar am jucat cu energie 40 de minute. Suntem mulţumiţi, sperăm să mai câştigăm două-trei meciuri până la finalul campionatului”, a spus experimentatul tehnician. Jucătorii americani Darien McClain şi Kevin Allen au apreciat că echipa progresează pe zi ce trece. Cei doi sportivi de peste ocean îşi doresc cât mai multe victorii până la finele sezonului, iar campionatul viitor l-ar putea petrece tot la Târgu-Jiu. ,,A fost un meci foarte dificil pentru noi, dar în fiecare zi devenim mai buni, iar acum asta e tot ce contează. Evoluțiile mele sunt în creştere pentru că muncesc mai mult, profit de timpul petrecut la sală. Sper să ne îmbunătăţim jocul ca echipă, să mai obţinem câteva victorii şi să vedem cât de sus putem să fim. Mereu mă consider un jucător important şi dacă voi avea prilejul de a evolua şi în următorul sezon aici, voi lua acest lucru în considerare”, a precizat conducătorul de joc al formaţiei noastre. ,,Voluntari formează o echipă foarte bună şi foarte puternică, au venit şi au jucat agresiv încă de la prima minge. Este foarte greu să ai o diferenţă de recuperat în faţa unor astfel de formaţii. Devenim mai buni pe zi ce trece, este greu să pierzi după victoria de sâmbătă, dar ne vom întoarce la antrenamente şi vom încerca să fim din ce în ce mai buni. M-am întors pe teren, deşi mai am unele dureri, dar sunt apt de joc. Vreau să câştigăm mai multe meciuri până la finalul sezonului. Sunt concentrat pe meciurile rămase, nu mă gândesc la viitorul sezon”, a adăugat pivotul american. Formaţia noastră are 5 victorii şi 17 înfrângeri în LNBM.