CSM, învinsă de Athletic. Un punct a făcut diferenţa la Constanţa

1050

CSM Târgu-Jiu a fost învinsă în ultimele secunde ale confruntării de la Constanţa. Echipa condusă de Claudiu Alionescu a pierdut, scor 68 -67, meciul disputat împotriva formaţiei ABC Athletic. Gorjenii au început mult mai bine meciul, au controlat ostilităţile până în pauză, dar gazdele au reuşit o parte secundă mult mai bună şi s-au impus graţie revenirii din sfertul al treilea. CSM a avut ultima acţiune a meciului, implicit şansa victoriei, dar Adi Roşu nu a reuşit să marcheze din afara semicercului. Stefan Andrejevic a fost din noul cel mai bun marcator al oaspeţilor, şi al partidei, cu 21 de puncte. Adi Roşu şi Jovan Djurasevic au reuşit câte 12 puncte, iar Alex Berca 5 pase decisive. Din tabăra adversă s-a remarcat Kyle Mathew Kilgore cu 18 puncte, Rahsaan Willi Williams cu 17 puncte şi Darian Marquis Bryant cu 8 assist-uri. După această victorie, Athletic Constanța se află pe poziția 5 în Grupa Valorică B cu 4 victorii și 6 înfrângeri. CSM Târgu Jiu se află cu o poziție mai jos, cu un bilanț de 3 victorii și 7 înfrângeri.Baschetbaliştii gorjeni legaseră două victorii înainte de meciul de la malul mării.Pentru elevii lui Alionescu, ultimul joc din anul 2019 va avea loc acasă, împotriva formaţiei CSM Galaţi.
Athletic: Kyle Kilgore 18 puncte, Rahsaan Williams 17p, Andrei Oprean 12p, Georgian Păun 10p, Cristian Mâinea 6p, Adrian Trandafir 3p şi Affia Ambadiang 2p, Darian Bryant, Sergiu Ursu, Victor Dudaş.
CSM: Jovan Djurasevic 12p, Stefan Andrejevic 21p, Ioan Borşa 7p, Andrei Gheorghe 8p, Rick Lee Currey Jr., Adrian Roșu 12p, Alexandru Berca 2p, Camil Berculescu 4p, Ors Kilyen 1p, Răzvan Bratoloveanu.