CSM, încă o deplasare fără succes

1095

CSM Târgu Jiu nu a reuşit să furnizeze vreo surpriză, şi s-a întors cu două înfrângeri de la turneul Ligii Naţionale de Baschet Masculin programat la Sibiu. Dacă în prima zi elevii lui Claudiu Alionescu au fost depăşiţi clar de BCM Piteşti, 109-72, ziua a doua a adus un meci mult mai bun în faţa echipei gazdă, CSU. Deşi au intrat în avantaj la cabine, 47-44, gorjenii nu au putut ţine ritmul cu una dintre cele mai puternice echipe ale campionatului în repriza secundă. Fără trei piese grele, Stefan Andrejevic, Revaz Rogava şi Andrei Gheorghe, rotaţia scurtă a CSM-ului şi-a spus cuvântul, iar sibienii s-au impus cu 98-77 (28-14, 26-16). Diferenţa de scor a fost considerată nedreaptă de antrenorul Claudiu Alionescu. ,,Meciul a avut două părți total opuse. În prima repriză când am avut energie și am ținut pasul cu o echipă ca şi Sibiul, echipă la care calitatea fizică este definitorie. După pauză am căzut și acolo s-a făcut diferența, la intensitea ambelor faze. Din păcate, cred că diferenţa de scor este un pic prea mare faţă de ceea ce am arătat astăzi pe teren. Am fost cel puțin o repriză egali cu Sibiul și pe acest lucru trebuie să clădim. Vreau să îmi felicit jucătorii pentru efortul depus. La o echipă ca a noastră este foarte greu să îți lipsească unul sau mai mulţi jucători din rotație, asta se simte, iar nouă ne-au lipsit trei”, a declarat principalul CSM-ului. Tânărul Mihai Bădiţă a început titular jocul din Sala Transilvania şi l-a impresionat pe antrenorul său. „Chiar dacă nu îmi stă în caracter să fac aprecieri individuale, aş vrea să îl felicit pe Mihai Bădiță, un jucător care abia a împlinit 17 ani, iar astăzi a trecut cu bine peste debutul ca și titular la o echipă de senior în Liga Națională și împotriva unui adversar cum este Sibiu”, a spus Alionescu. După întrecerea de la Sibiu, gorjenii au un bilanţ de 1-6 şi ocupă locul 13 în LNBM.
CSM Târgu Jiu: Kevin Allen 16p, Jake Spurgeon 15p, Stefan Nikolic 14p, Alin Borşa 11p, Darien McClain 8p, Camil Berculescu 6p, Mihai Bădiţă 4p, Alexandru Berca 3p, Răzvan Bratoloveanu, Teodor Grama, Răzvan Pavel, Andrei Gheorghe. Antrenori: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.