CSM a tras primul foc! Pot gorjenii câștiga seria cu Steaua?

1444

Baschetbaliștii gorjeni au anulat avantajul terenului propriu pe care îl aveau ,,militarii” și au învins-o pe Steaua, la București, în primul tur din play-out. Elevii lui Kresimir Basic s-au impus în capitală, scor 68-76 (16-15, 19-18, 14-29, 19-14). Primul sfert a fost unul foarte echilibrat. Vizitatorii au plecat mai bine în meci, au condus și la 8 puncte diferență, grație și unui joc defensiv foarte bun. Treptat, au apărut greșelile și acțiunile individuale nereușite, iar Steaua și-a revenit pe fondul unei circulații superioare a balonului. Randall Brumant și-a făcut debutul în meci cu 4 puncte la reluarea partidei. Totuși, James Farr a fost de departe atuul gazdelor în lupta sub panou. Mai eficienți din afara semicercului în sfertul doi, bucureștenii s-au dus la 10 puncte distanța, dar finalul perioadei le-a aparținut gorjenilor. Anthony Durham a încheiat un ,,run” de 8 puncte cu o acțiune superbă, pentru 35-33 la pauză. Echipa noastră a preluat conducerea în sfertul trei, grație eforturilor jucătorilor americani. Shamiel Stevenson, Porter Troupe și Dylan Frye i-au ,,curentat” pe amfitrioni de la linia de 3. CSM a făcut zece minute perfecte și conducea cu 62-49 înainte de a patra perioadă. Avansul s-a dovedit decisiv până la final, iar gorjenii au acum avantajul terenului propriu, indiferent de rezultatul din meciul al doilea. ,,În primul rând felicitări echipei și staff-ului pentru această victorie importantă. Modul în care am luptat și apărarea bună au făcut diferența în acest meci, dar trebuie să fim conștienți ca este doar începutul seriei. Vom încerca să fim la fel de concentrați pentru meciul următor”, a punctat antrenorul Kresimir Basic. Shamiel Stevenson a reușit un double-double, cu 28 de puncte și 10 recuperări. A fost urmat de Anthony Durham, cu 15 puncte, iar căpitanul Porter Troupe a totalizat 9 puncte. Cel mai bun pasator a fost Dylan Frye, cu 8 pase decisive. Partida a doua se joacă în această seară, tot la București, în Sala ,,Mihai Viteazul”. Meciul începe la ora 19.00. Prima echipă care ajunge la trei victorii câștigă seria.