Craiova s-a impus în ultimul amical. Oltenii caută întăriri

1999

Universitatea Craiova a câştigat cel de-al doilea meci de pregătire de pe pământ austriac. Trupa doljeană s-a impus cu 3-1 în faţa formaţiei WSG Swarovski Tirol (Liga a doua).
Titularii Craiovei în meciul de sâmbătă au fost jucătorii care au evoluat mai puţin în confruntarea cu Viktoria Plzen, pierdută de juveţi cu 0-2. Ştiinţa a început în următoarea formulă: Popescu – Mitran, Papp, Acka, Vătăjelu – Screciu, Danciu, Ivanov – Bărbuţ, Tudorie, Baiaram. Din minutul 60 au evoluat: Pigliacelli – Vlădoiu, M. Constantin, Bălaşa, Bancu – Mateiu, Nistor, Cicâldău – Ivan, Koljic, Mihăilă. Toate cele patru goluri ale confruntării au venit în finalul meciului. Elvir Koljic a marcat o dublă în minutele 82 şi 86, iar Alexandru Cicâldău a punctat dintr-un penalty obţinut de Andrei Ivan, în ultimul minut de joc. Craiovenii vor reveni în ţară în această săptămână. În primul meci oficial, formaţia din Bănie se va deplasa la Sepsi, pentru duelul cu trupa din Sfântu Gheorghe. Partida este programată pe 22 august, de la ora 18.00. Până atunci, Craiova caută alţi jucători cu experienţă pentru a-şi întări lotul. Pe ,,radarul” oltenilor ar fi intrat doi foşti panduri, care evoluează acum pentru Astra. Este vorba despre mijlocaşul Mihai Răduţ (30 de ani) şi portarul David Lazar (29 de ani).