Craiova, primul succes în Austria

848

Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 3-1 în partida amicală susţinută marţi seară, în faţa formaţiei austriece WSG Tirol. A fost al doilea test susținut de băieții lui Marinos Ouzoudinis în această vară, după înfrângerea 0-2 cu FC Ufa (Rusia). Deși echipa adversă a deschis socrul, craiovenii au părut mai proaspeți și au întors partida în repriza secundă. Știința a egalat prin Mihai Bălaşa (’57). Jovan Markovic i-a dus pe olteni în avantaj, cu un şut plasat de la 10 metri (’68). Rezultatul final l-a stabilit Reagy Ofosu, în minutul 86. Universitatea a început în următoarea formulă: David Lazar – Ştefan Vlădoiu, Mihai Bălaşa, Marius Constantin, Bogdan Vătăjelu – Alex Mateiu, Alex Cicâldău, Dan Nistor – George Cîmpanu, Andrei Ivan, Ştefan Baiaram (’31, Elvir Koljic; ’75, Ivan Mamut). În minutul 62 au intrat şi restul jucătorilor: Mirko Pigliacelli – Ionuţ Mitran, Vladimir Screciu, Antoine Conte, Valerică Găman, Matteo Fedele, Ovidiu Bic, Reagy Ofosu, Jovan Markovic, Gustavo Vagenin.
Bogdan Vătăjelu a declarat că staff-ul tehnic le-a cerut jucătorilor să joace într-un ritm alert, iar succesul este unul de moral, mai ales că a venit la capătul unui joc reușit. „A fost un meci destul de intens. Mister chiar ne-a cerut asta la ședința dinaintea jocului. Știam că nu o să jucăm tot meciul, așa că 60 de minute trebuiau să fie intense, să știm la ce capacitate fizică ne aflăm. În prima repriză am avut foarte multe ocazii. Noi nu am marcat, iar ei ne-au prins pe un contraatac și au deschis scorul. În cea de-a doua repriză cred că am jucat mult mai bine și ne bucurăm, pentru că, până la urmă, a fost un test foarte bun. Sunt importante victoriile în amicale pentru moral, însă, în general, antrenorii nu pun prea mare bază pe rezultate, cât pe jocul ce ți-l cer. Ne-a și spus Mister că nu-l interesează rezultatele din amicale. Așa că încercăm să jucăm cât mai bine și să facem ceea ce ne propunem la fiecare meci. Trebuie să rămânem cu lucrurile bune din acest meci, pe cele mai puțin bune trebuie să l îndreptăm. Mai avem două meciuri amicale și după aceea începe un nou sezon pentru noi“, a declarat fundașul Științei. Un alt apărător lateral, Ştefan Vlădoiu, a spus că doljenii puteau să se impună chiar la o diferență mai mate. „Faptul că am câștigat şi am avut o prestație bună ne bucură foarte mult. În precedentul meci nu am avut o evoluție foarte bună. Asta din cauza faptului că am fost puțin obosiți, după primele zile de antrenament mai grele. Cred că de data aceasta am dominat jocul de la un capăt la celălalt, iar diferența de scor putea fi mult mai mare. Am fost mult mai proaspeți, pentru că am avut antrenamente mai ușoare după primul meci. Practic, primele zile au fost mai grele, pentru că a trebuit să încărcăm mai mult. Tot timpul stagiile de pregătire sunt grele. Obiectivul este să tragem cât mai tare, să lucrăm bine şi să fim pregătiți pentru startul campionatului“, a declarat fotbalistul. Următoarea partidă amicală va avea loc vineri, 2 iulie, împotriva unei alte formații din Austria, SV Horn.