Craiova, învinsă în primul amical

682

Universitatea a pierdut prima partidă de verificare din stagiul austriac, fiind învinsă cu 4-2 de formaţia bulgară CSKA Sofia. Craiova s-a ţinut la adversari doar în prima repriză, când antrenorul Devis Mangia a folosit o formulă apropiată de cea cu care Ştiinţa a terminat play-off-ul. Ivan a reuşit o dublă în prima parte a meciului (`2, `19), golurile fiind marcate cu “ajutor” de la Bancu şi Băluţă. Bulgarii au echilibrat jocul prin reuşitele semnate de Angelov şi Kolev, şi astfel s-a intrat la egalitate la cabine. În repriza a doua, antrenorul italian a schimbat, în totalitate, liniile, şi a mizat pe foarte mulţi fotbalişti tineri. Deşi au mai avut sclipiri, oltenii nu au putut evita înfrângerea, iar Kolev şi Nedialkov au înscris în ultimele 25 de minute.

Mangia, mulţumit
Fără a avea parte de prea multe transferuri în această perioadă, tehnicianul italian Devis Mangia s-a declarat satisfăcut de cum s-a mişcat echipa sa. Fostul antrenor al reprezentativei de tineret din ţara sa a declarat că nu a urmărit neapărat rezultatul, deoarece formaţia din Bănie venea după o perioadă de acumulare. “Am făcut un meci bun. În prima repriză am avut multe ocazii și puteam marca de mai multe ori. Una peste alta echipa a avut o prestație bună. În repriza a doua am introdus în teren mai mulți jucători tineri care s-au implicat foarte mult. Sunt multe aspecte pozitive pentru că este normal ca echipa să fie obosită din cauza antrenamentelor solicitante din ultimele zile, dar băieții sunt implicați și ăsta este cel mai important lucru. Sunt mulțumit de toată echipa, atât în prima repriză, cât și în cea de-a doua. S-au implicat foarte mult și echipa și-a atins obiectivele de pregătire în această etapă”, a spus Mangia.

Amical cu Ludogorets!
Ivan şi compania au ocazia să-şi ia revanşa împotriva bulgarilor, deoarece vor juca un nou meci tare. Universitatea va întâlni chiar campioana din ţara vecină, Ludogorests Razgrad. Partida se va disputa miercuri, 28 iunie, începând cu ora 19.00 (ora României). Al doilea amical din stagiul centralizat va avea loc în localitatea austriacă Kirchbichl, pe SVK Arena. La “alb-verzi” evoluează şi doi fotbalişti români: Cosmin Moţi şi Claudiu Keşeru.

Bărbuţ, prezentat oficial
Timişoreanul Cristian Bărbuţ a făcut primele fotografii în alb-albastru. Mijlocaşul de 22 de ani s-a alăturat lotului craiovean în Austria, şi a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, că îşi doreşte să aibă o contribuţie cât mai mare la ascensiunea echipei. “Sunt mândru că voi îmbrăca tricoul sfânt al Universității Craiova și este o provocare nouă pentru mine să joc în Cupele Europene. Știința e o echipă iubită și numai prin muncă și evoluțiile mele pot ajunge la inimile fanilor. Îi așteptăm în număr cât mai mare la stadion, sper să le arătăm fotbal și să fie încântați de tot ce vor vedea în teren. Obiectivul meu personal este să mă antrenez cât mai bine, să joc și să ajut echipa cu goluri sau cu pase decisive”, a spus Bărbuţ.

Craiova în prima repriză: Calancea – Dimitrov, Barthe, Kelic, Briceag, Băluță, Enache, Gustavo, Mateiu, Bancu, Ivan.
Craiova în a doua repriză: Mitrovic – Vlădoiu, Popov, Screciu, Petre, Buzan, Drăghici, Bîrzan, Popescu, Burlacu, Jurj.