Craiova, în finala Cupei României

491

Pentru prima oară în ultimii 18 ani, Craiova are o echipă în finala Cupei României. Oltenii au fost învinși cu 2-1 la Botoșani, dar merg în ultimul act grație succesului la scor din tur.

După 5-1 în tur, oltenii au primit gol la Botoşani după 13 minute, de la Axente. Un minut mai târziu, gazdele au marcat din nou, dar reuşita lui Roman a fost anulată pentru fault în atac. Mitriţă a egalat după o oră de joc şi gândurile oltenilor zburau spre finala de pe Arena Naţională.

Scorul final, 2-1 pentru Botoşani, a fost stabilit de Golubovic, la o gafă în apărarea echipei lui Mangia. După 6-3, scor general, Craiova îşi aşteaptă adversarul din finala Cupei. La Mediaş, Hermanstadt are de apărat avantajul de un gol din tur, în direct la Digi Sport, mâine, de la ora 20.00.