Craiova a câștigat amicalul cu Subotica

902

Universitatea Craiova a susţinut, sâmbătă, o partidă de verificare în faţă echipei din Serbia, Spartak Subotica. Doljenii au câştigat amicalul disputat pe Stadionul ,,Aripile” din Bănie, atacanţii Mihai Roman şi Carlos Fortes punctând pentru victoria doljenilor (2-1). Craiova a înscris câte un gol pe repriză. Roman a deschis scorul în minutul 9, cu o lovitură de cap după o centrare a lui Tiago Ferreira. Oaspeţii au oferit replica până în pauză, iar Goskov a readus egalitatea pe tabela de marcaj. Golul victoriei a fost marcat de Fortes după un penalty obţinut de Baiaram. Cel din urmă a purtat şi banderola de căpitan cu ocazia meciului-test.Victor Pițurcă a început partida de la Aeroport cu: Popescu – Mățel, Kelic, Acka, Tiago – Ivanov, Ioniță, Qaka – Zakaric, Roman, Baiaram. În partea a doua a jocului au intrat: Pigliacelli, Olteanu, Fortes, Bărbuț, Mateiu.La finalul confruntării, antrenorul Universităţii a apreciat efortul elevilor săi, iar jucătorii Craiovei au declarat că abia aşteaptă să revină în faţa propriilor suporteri pe noul gazon hibrid. ,,A fost un meci de antrenament, sârbii au jucat bine. Mi-a fost teamă să nu se accidenteze cineva, dar a fost bine. Am încercat să introduc şi jucători care au evoluat mai puţin”, a precizat Victor Piţurcă. ,,A fost un meci de verificare, iar golul îmi dă moral. Oaspeţii au jucat tare. Rămâne de văzut cine va juca dintre mine şi Fortes. E bine că s-a schimbat gazonul, ne este dor să jucăm acasă”, a spus Mihai Roman după meci.,,A fost un meci bun, mai ales din punct de vedere fizic, suntem fericiţi pentru victorie. Avem o săptămână să pregătim meciul cu Sibiu”, a declarat Fortes. ,,Ne-am făcut antrenamentul, acum abia aştept să evoluez pe noul gazon”, a afirmat Bărbuţ. Andrei Ivan şi Valentin Mihăilă sunt suspendaţi pentru confruntarea cu FC Hermannstadt. Meciul cu sibienii va avea loc duminică, 24 noiembrie, de la ora 19.30.