Cojocaru, bulversat de evenimentele din Gorj: Nu-mi imaginam să trăiesc așa ceva

1357

Viitorul Târgu Jiu a terminat neînvinsă partidele de verificare din această iarnă. Gorjenii au fost egalii Reșiței în Valea Domanului, scor 1-1. CSM a deschis scorul în minutul 16, prin Ștefan Bărboianu, dar Florin Răsdan a egalat din lovitură liberă în minutul 39. Din cele opt amicale disputate de la preluarea echipei, Călin Cojocaru a obținut cinci victorii. De notat că toți adversarii gorjenilor au provenit din eșaloane inferioare ligii secunde. La Reșița, în prima repriză au evoluat Răzvan Udrea – Răzvan Vulpe, Alexandru Băican, Valeryi Stepanenko, Adrian Godja – Alin Țegle, Charles Acolatse, Florin Răsdan, Alexandru Dulca – Gabriel Dodoi și Claudiu Dragu.Pe parcursul reprizei secunde au fost introduși Robert Geantă – Robert Dănescu, Paulian Banu, Radu Cireșoiu, Denis Brînzan, Nicholas Geană, Alexandru Raicea, Alexandru Gîrbiță, Vlad Toma și Philippe Nsiah. Radu Rogac, Alexandru Core și Adelin Pîrcălabu sunt accidentați și nu au putut fi utilizați.
,,Am întâlnit o echipă valoroasă, care e favorită la promovare. A fost un meci bun, care a avut un ritm bun. Mă bucur că am avut o atitudine corespunzătoare, dar trebuie să eliminăm unele greșeli din joc. Permitem adversarului să vină prea ușor peste noi. De multe ori greșim, nu la presiunea adversarul, iar până la meciul cu Metaloglobus mai este o săptămână. Mai sunt șapte zile în care trebuie să muncim și să punem la punct ultimele detalii. Am jucat pe sintetic la Reșița, dar pe un teren de dimensiuni mult mai mici față de cel pe care vom juca la Metaloglobus”, a declarat, pentru Liga2.ro, Călin Cojocaru. Antrenorul timișorean a recunoscut că trece prin momente dificile, la fel ca majoritatea gorjenilor. Atât tehnicianul, cât și jucătorii săi, suferă din cauza cutremurelor ce au zguduit Gorjul după aproape 80 de ani.
,,S-a acumulat și oboseala, și o oarecare panică, având în vedere circumstanțele cu aceste cutremure. Au fost peste 300 de replici, chiar dacă multe de intensitate mai mică, dar jucătorii nu s-au putut odihni. Marți, când a fost cel de 5,7 grade, eram la antrenament pe terenul 3 și simțeam cum fuge pământul sub noi, iar stadionul de lângă se zguduia îngrozitor și făcea un zgomot de ziceai că pică! Cel de-al doilea cutremur puternic ne-a prins la 3 noaptea și am simțit cum se clatină patul cu noi. Unii jucători locuiesc la etajul 4-5, unde s-a resimțit și mai rău, și mi-au trimis apoi video cu acele momente. Groaznic! Nimeni nu a mai putut dormi normal în aceste zile. Nu-mi imaginam să trăiesc așa ceva. Eu nu am mai trecut prin asemenea momente, să resimt cutremure. Sperăm să fie bine, fiindcă dacă nu te omoară cutremurul, te omoară panica. Sper să ne ajute Dumnezeu și să scăpăm cu bine”, a declarat principalul echipei. Meciul de la Metaloglobus, primul oficial pentru Cojocaru la timona Viitorului are loc sâmbătă, 25 februarie, de la ora 11.00.