Cicâldău a debutat cu gol

847

Fostul jucător al Universității Craiova, Alexandru Cicâldău (24 de ani) a jucat 83 de minute în victoria obținută de echipa sa Galatasaray la Giresunspor, scor 0-2. Meciul din runda inaugurală a campionatului Turciei a consemnat și primul gol al fostului decar din Bănie. În minutul 45, Husamettin Tut a avut o intervenție dură asupra unui adversar în interiorul careului și a fost eliminat. Penalty-ul a fost executat de Alexandru Cicâldău, care nu a ezitat și l-a învins pe goalkeeper-ul Kocuk. Internaționalul român a fost înlocuit în minutul 83 de Arda Turan. Galatasaray a plătit 6.5 milioane de euro pentru a-l transfera de la Universitatea Craiova pe Alexandru Cicâldău, care a semnat un contract valabil pe cinci ani. În capitala Turciei, va încasa un salariu important, de aproximativ 1 milion de euro pe sezon, de aproape 10 ori mai mare decât la Universitatea Craiova. „Alexandru Cicâldău, unul dintre noile transferuri ale lui Galatasaray, a experimentat bucuria de a marca în primul meci în tricoul galben-roşu. Au fost apreciate şi performanțele sale. Cicâldău şi-a ajutat coechipierii în apărare şi în atac şi nu a lăsat nicio bucată de teren neacoperită”, a notat fotoman.com. Giovanni Becali, consilierul firmei care a intermediat transferul, a dezvăluit că Galatasaray a inserat în contractul lui Alexandru Cicâldău o clauză de reziliere în valoare de 25 de milioane de euro, deși agentul propusese inițial 15 milioane.