“Cerbii” nu au putut “închide” meciul cu Pheonix

648

ASC Târgu Jiu a înregistrat un nou eşec în Liga Naţională de Baschet. După ce a pierdut în overtime la Focşani, trupa gorjeană a fost învinsă pe teren propriu de CSU Pheonix Galaţi, după un meci cu multe răsturnări de situaţie. Prima repriză a fost controlată clar de oaspeţi, care au intrat la cabine cu un avantaj destul de consistent, 48-35. Sfertul trei a fost însă unul în care “cerbii” şi-au demolat adversarii. Kevin Allen “a cules” tot ce se putea de sub panou, iar cele mai multe acţiuni ale gazdelor au fost finalizate cu succes. Astfel, după ce amfitrionii şi-au adjudecat partea a treia a meciului cu 32-11, trupa gorjeană avea avantaj de 8 puncte pe tabelă înaintea ultimelor 10 minute de joc. Din nefericire, entuziasmul arătat de târgujieni s-a transformat în precipitare, iar gălăţenii, mai experimentaţi, au speculat din plin acest lucru. Un parţial 0-14 i-a adus din nou pe oaspeţi în avantaj, iar Pheonix nu a mai cedat avansul luat până la finalul confruntării, scor 77-82. Kevin Allen a terminat din nou în double-double, cu 21 de puncte şi 22 de recuperări. Adrian Roşu a reuşit 17 puncte, iar Josh Mason şi Maurice Patterson câte 12. Berca a terminat meciul cu 10 puncte, iar Răceanu cu 4. Din tabăra oaspeţilor cel mai bun marcator a fost Vladimir Dordevic cu 22 de puncte. “Din păcate, este al doilea meci consecutiv când, pe final, nu ştim să gestionăm nişte lucruri simple, pe care le-am repetat, am şi vorbit despre ele în vestiar şi asta ne costă. Nişte greşeli individuale au făcut diferenţa pe final. Am început destul de bine meciul, după care am picat puţin. După pauză am reuşit să remontăm diferenţa, chiar am condus, am jucat foarte bine, dar aceleaşi erori ale noastre i-au băgat din nou în meci pe cei de la Galaţi, clar o echipă foarte bună, care nu a suferit decât o singură înfrângere până acum. Ştiam că va fi un meci foarte greu, pentru că orice greşeală costă, iar noi am făcut multe greşeli”, a declarat antrenorul principal al formaţiei din Târgu-Jiu, Laurenţiu Răuţ. Gorjenii joacă acum abia pe 4 decembrie, la Miercurea Ciuc. Răuţ a admis că trupa pe care o conduce trebuie să obţină, cu orice preţ, succesul în runda următoare. “Veneam după un meci frustrant la Focşani, unde am controlat jocul, iar eu spun că am avut mare ghinion că am pierdut acolo, poate aveam nevoie de un meci mai uşor să lăsăm această frustrare la o parte. Din păcate, a venit o echipă puternică. Urmează o săptămână şi jumătate de pauză până la meciul cu Miercurea Ciuc, o partidă foarte importantă pe care trebuie să o pregătim bine şi obligatoriu să o câştigăm”, a declarat antrenorul. ACS Târgu Jiu are cinci victorii şi patru înfrângeri în Grupa valorică C din Liga Naţională.