Campioana judeţeană, Gilortul Târgu-Cărbunești, a promovat în Liga 3! Arbitru de primă ligă, la centru în returul barajului

2068

21 de campioane judeţene au promovat în Liga 3. Printre formațiile care şi-au asigurat promovarea sportivă în următorul eşalon fotbalistic din România s-a aflat, ieri, și campioana Gorjului, Gilortul Târgu-Cărbunești, antrenată de Octavian Iordache, din județul Vâlcea.

Acesta a preluat echipa în pauza competițională de iarnă, obiectivul său, de promovare în Liga 3, fiind atins prin munca depusă. În 2016, tot în postura de principal, Octavian Iordache a obţinut o performanţă importantă, promovarea campioanei din Vâlcea, CS Şirineasa,  în Liga 3.

GILORTUL TÂRGU CĂRBUNEŞTI (GJ) – CS Strehaia (MH) 3-0 (1-2 în tur)

În retur, Gilortul Târgu-Cărbunești a câştigat, ieri, cu 3-0. Primul gol a fost marcat de Andrei Meliță, în minutul 55. Florin Popete a înscris în minutul 62, iar golul de 3-0 a venit din piciorul lui Darius Almăjanu, în minutul 89.

Central de primă ligă, la Târgu-Cărbunești

Cătălin Buşi, de profesie economist, a arbitrat, ieri, confruntarea dintre Gilortul Târgu-Cărbuneşti şi CS Strehaia, care a avut loc pe terenul formației gorjene.
Arbitrul obișnuit și cu primul eșalon valoric i-a avut ca asistenţi pe Lucian Tănase, din Piteşti şi pe Răzvan Tudor Claudiu, din Craiova. Prestaţia acestora a fost supervizată de observatorul FRF Aron Huzu, din Sibiu.