Calificări pentru luptătorii gorjeni

1235

Luptătorul gorjean Alexandru Beşliu (CSM Târgu Jiu-CS Pandurii) s-a calificat la turneele finale de seniori, atât în Campionatul Naţional, cât şi în Cupa României. Beşliu, care este pregătit de antrenorii Mădălin Gorjanu şi Ştefan Tănase, a intrat pe saltea la categoria 97 kg. ,,A trecut destul de mult timp de la ultimul concurs, cel din 2020, de la finalul lunii noiembrie, şi chiar eram nerăbdător să lupt cât mai repede. Desigur, am avut emoţii, mai ales că a fost un turneu de seniori, iar emoțiile au fost mult mai puternice. Chiar dacă emoţiile nu au încetat să apară, am luptat cât am putut de bine şi am reuşit să mă calific pentru campionatul final şi pentru Cupa României. Pe 19 martie, urmează un alt campionat de calificări, de această dată pentru juniori, unde merg cu speranţă şi încredere deplină că voi reuşi să mă calific şi acolo la turneele finale”, a declarat Alex pentru csmtargujiu.ro. Pentru finala Cupei României la Seniori s-a calificat şi Eduard Popescu, luptător care are, de asemenea, dublă legitimare, fiind pregătit de aceiași antrenori. Eduard a intrat pe saltea la categoria 125 kg. ,,Primul concurs al anului a fost puţin dificil, ca fiecare început. Dar, în cele din urmă totul a decurs destul de bine, având în vedere şi restricțiile impuse, prin care am trecut o perioadă destul de lungă. Recunosc că prima întâlnire cu adversarul pe saltea mi-a dat puține emoții, dat fiind faptul că nu mai luasem parte la vreun concurs timp de 3-4 luni. Să te lupţi cu un coleg la antrenament este mult mai liniștitor, în schimb, cu un adversar la o competiție importantă este cu totul altceva, dar în cele din urmă am trecut peste emoţii, iar munca mea a fost răsplătită. Nu consider că a fost foarte greu, pentru că m-am pregătit intens pentru acest concurs. Am mers motivat pentru a-mi atinge obiectivul. Următorul concurs este pentru calificarea la Campionatul Național de Juniori. Scopul meu este același. Îmi doresc să mă autodepășesc și să mă perfecționez din an în an”, a declarat Popescu pentru csmtargujiu.ro. ,,S-a simţit într-adevăr perioada de pauză competițională, mai ales la sportivul Eduard Popescu. A pierdut un meci în care a condus cu 8-0 pe baza unei greşeli, o neatenţie, care cel mai probabil este datorată exact lipsei de meciuri oficiale. Vreau să laud evoluția lui Alex Beşliu, care a câştigat 3 din 4 meciuri de o maniera clară, care îmi dă mari speranţe pentru turneele finale. Per total, sunt mulţumit de calificarea celor doi sportivi”, a adăugat antrenorul Mădălin Gorjanu. Alexandru Beşliu are 20 de ani, iar Eduard Popescu 19.