Bronz şi record personal pentru Adela Bălţoi

797

Atleta legitimată la CS Pandurii Târgu-Jiu, Adela Bălţoi, a venit a treia în cursa de semimaraton “SportGuru Timișoara 21k”. Peste 700 de sportivi din mai toate zonele lumii au luat parte la competiția desfăşurată în oraşul de pe Bega. Evenimentul a fost organizat de Asociația Sport Guru în parteneriat cu Primăria Timișoara, iar startul s-a dat din Piaţa Unirii. Cursa a cuprins mai multe categorii: semimaratonul, adresat sportivilor profesionişti, crosul de 10.000 metri adresat sportivilor pregătiţi, şi cursa populară, deschisă tuturor categoriilor. Singurul impediment pentru organizatori a fost vântul puternic. Câştigătoarea cursei a fost Ancuța Bobocel, care s-a impus cu timpul de 73.19, urmată de Liliana Dragomir, cu 74.43, și de Adela Bălțoi, cu 74.58. La proba de semimaraton masculin s-a impus kenyanul Henry Kemboi cu un timp de 64.27, urmat îndeaproape de sportivii SportGuru – BCR Racing Team, Alexandru Corneschi, pe locul doi (64.56), și Marius Ionescu, pe poziția a treia (65.30). “A fost puţin greu din cauza vântului, dar în rest a fost ok, un traseu de fugă, cu câteva întoarceri. Nu mă aşteptam să-mi bat recordul personal, din punctul acesta de vedere mă simt foarte bine”, a declarat Adela Bălţoi.