Boxul revine în Sala Sporturilor din Târgu-Jiu

1851

Campionatul Naţional de Box pentru juniori debutează, astăzi, la Târgu- Jiu. Sala Sporturilor va fi gazda competiției naționale care va aduna la start aproximativ 150 de participanți, născuți în 2004 și 2005. CS Pandurii Târgu Jiu va avea 9 pugiliști la startul întrecerii, 7 antrenați de Doruleț Neamțu și 2 antrenați de Ion Geică.,,Câștigătorii acestei competiții vor reprezenta România la Campionatul European din Bulgaria, care se va desfășura în perioada 23 noiembrie – 3 decembrie. CS Pandurii Târgu Jiu va participa la această competiție cu un număr de 9 sportivi. Obiectivul nostru este să luăm cât mai multe medalii. Sperăm să scoatem un campion la categoria 70 kilograme. Este foarte greu în rest, avem copii născuți în 2005, care vor fi juniori mari abia la anul”, a declarat antrenorul Doruleț Neamțu, care este și unul dintre organizatorii competiției. Din păcate, publicul nu va avea acces în Sala Sporturilor. Testarea sportivilor, antrenorilor și a oficialilor care participă la meciuri este obligatorie.