Bogoi, pozitiv după egalul cu Arad

1103

Antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi, a declarat după remiza de la Arad (3-3) că formaţia gorjeană nu merita să piardă meciul cu UTA. Pandurii a condus cu 2-0 la pauză, însă a egalat abia în minutul 82, după o repriză secundă de coşmar. Deşi a obţinut un singur punct în Banat, tehnicianul gorjenilor este conştient că formaţia sa nu-şi mai permite să irosească şanse dacă vrea salvarea, iar un rezultat nul în deplasare nu este de aruncat. ,,Am venit să ne luptăm pentru punctele puse în joc, știam că echipa din Arad este una destul de bună, cu jucători importanți și maturi. Noi, în schimb, nu avem jucători maturi, s-a văzut acest lucru și în meciul de azi. Per ansamblu, rezultatul este echitabil. Este clar un punct câștigat, acest punct este un plus pentru noi și ne ajută. Sunt etape în continuare de disputat și vom juca la fel, indiferent ce echipe vom întâlni. S-au făcut foarte multe schimbări de lot la nivelul acestei ligi, unele echipe sunt mai bine organizate, altele cu probleme, important e să luăm punctele puse în joc”, a declarat Bogoi după joc. Principalul gorjenilor a admis totuşi că lipsa de experienţă îşi spune constant cuvântul la Pandurii, iar erorile individuale persistă. ,,Nu cred că i-am prins pe cei de la UTA relaxați, și-au dorit mult victoria, dar astăzi nu au putut să ne bată. Și noi am fost motivați, chiar dacă am strâns mai puține puncte în acest an decât în tur. Facem greșeli individuale foarte mari. Și la meciul trecut contra lui ACS Poli am luat gol la o fază fixă banală într-un moment în care jocul curgea în favoarea noastră”, a afirmat Bogoi.

Arbitrii, din nou în colimator
Antrenorul Pandurilor a declarat şi că arbitrii au judecat în defavoarea echipei sale anumite faze de joc. Bogoi reclamă şi o reuşită perfect valabilă a gorjenilor care a fost anulată. ,,Cred că două dintre cele trei goluri ale UTA-ei au fost la limită, se putea da fault în atac la ambele. De asemenea, tot la 2-0, am avut un gol valabil, care s-a anulat pentru fault în atac. Cel puţin la golul trei al UTA-ei faultul e clar, din moment ce a fost atac asupra portarului în careul mic. Nu vreau să spun că arbitrajul a viciat rezultatul, ci spun doar că, dacă eram mai atenţi şi deciziile de la acele faze erau în favoarea noastră, am fi câştigat meciul”, a spus Bogoi.