Bătuţi de Dumnezeu, bătuţi şi de arbitri!

673

Pandurii continuă să nu câştige la Târgu-Jiu, eşecul din partida cu FC Botoşani fiind rodul unui concurs de împrejurări nefericite, însă situaţia la care s-a ajuns este una cu adevărat dramatică.

După cum a început meciul, nimeni nu întrevedea ce avea să se întâmple la final. Echipa gorjeană a intrat decisă în atac, dar parcă nu suficient de concentrată. Matulevicius a fost la capătul primelor ratări ale Pandurilor în minutele 2 şi 6, iar Anton a şutat puternic în minutul 8, dar mingea a fost deviată în corner. Shalaj a fost şi el aproape de deschiderea scorului, dar a şutat slab în minutul 14 şi Curileac a reţinut fără probleme. Niciuna dintre aceste ocazii nu a fost însă atât de mare precum cea a lui Momcilovic, care a reluat cu capul pe lângă poartă, după un corner executat de Nistor în minutul 22. Nistor, de departe cel mai activ dintre panduri, a căutat colţul scurt la o lovitură liberă din unghi, dar Curileac nu s-a lăsat surprins şi a respins de lângă bară în minutul 25. Fără a intra periculos în careul Pandurilor vreme de o jumătate de oră de joc, botoşănenii aveau să dea lovitura la Târgu Jiu în minutul 31, pe contraatac. Patache a lansat acţiunea, l-a deschis bine pe Hadnagy pe partea dreaptă, iar centrarea acestuia a ajuns cu mult noroc la Batin, care n-a greşit ţinta din interiorul careului, şutul său scuturând plasa porţii la care se antrena nu cu mult timp în urmă.

Circ cu arbitrii
Cu 0-1 pe tabelă, pandurii lui Grigoraş n-au avut puterea să replice coerent, dovadă şi faza din minutul 34, când Matulevicius l-a împiedicat pe Erico să reia cu capul, deşi brazilianul era cu faţa la poartă într-o poziţie în care îţi este greu să ratezi. A urmat apoi şi penibilul moment al arbitrilor. La o fază confuză în careul moldovenilor, după o minge care s-a plimbat fie pe umărul, fie pe mâna lui Ngadeu, arbitrul Cojocaru a indicat punctul cu var. Asistentul Slabu s-a poziţionat şi el pentru executarea penaltiului, însă revolta rezervelor botoşenene din spatele porţii lui Curileac l-au făcut pe Slabu să dea înapoi, iar după o discuţie cu Cojocaru arbitrul a revocat decizia, n-a mai dat penaltiul şi a reluat jocul cu o simplă minge de arbitru oferind-o oaspeţilor.
arbitriNu a fost singura decizie contestată a arbitrilor întâlnirii în prima parte a jocului, Ivanovic i-a aplicat un cot lui Unguruşan, arbitrul Cojocaru a văzut infracţiunea de la mijlocul terenului, dar a acordat doar un cartonaş galben jucătorului moldovean, ceea ce a iritat spiritele. În urma meleului format, maseurul Pandurilor şi antrenorul oaspeţilor au fost trimişi în tribună, dar gazdele au încheiat prima parte a jocului fără a fi primit un penalti şi fără ca oaspeţilor să le fi fost eliminat un om.

Sarabandă de ocazii
Pandurii a dat impresia că va găsi până la urmă forţa de a întoarce rezultatul. După o ratare mare a lui Momcilovic, care a reluat din nou cu capul, din doar 5 metri, pe lângă poartă o centrare din corner a lui Nistor, un alt corner executat de jucătorul celor de la Evian a adus egalarea în minutul 50. Mingea a ajuns în cealaltă parte a terenului la Erico, fundaşul brazilian al Pandurilor şutând cu sete din interiorul careului pentru 1-1. Momentul bun al Pandurilor nu a fost însă fructificat, Pleaşcă a ratat incredibil, singur cu toată poarta în faţă. În minutul 56, pentru ca mai târziu, în minutul 60, Shalaj să scape singur spre poarta oaspeţilor, dar să şuteze aiurea din poziţie foarte bună. Oaspeţii, stând destul de bine în teren, au reuşit să mai tempereze din elanul Pandurilor şi chiar au replicat timid pe contraatac, Fulop irosind însă o ocazie destul de bună în minutul 63 şutând pe lângă poartă din interiorul careului. Complet ieşit din joc, probabil şi obosit după meciurile avute la echipa naţională, Matulevicius şi-a bătut joc de o centrare excelentă a lui Nistor în minutul 68, care-l pusese faţă-n faţă cu Curileac, pentru ca peste doar câteva minute să-l încurce pe Nistor la o fază în careul mic al moldovenilor, incapabil nici să speculeze balonul scăpat din mâini de portarul oaspeţilor. Nici rezervele şi nici Dumnezeu nu i-a ajutat pe panduri, Shamsin reluând cu capul din 2 metri în minutul 83, însă Curileac a avut o intervenţie incredibilă respingând in extremis, de pe linia porţii. Şi ca şi cum nu ar fi fost suficient, asistentul Slabu a fost ferm în minutul 84 fluturând steagul pentru un fault al lui Nicoară în suprafaţa de pedeapsă, şi-a reluat locul pentru executarea loviturii de pedeapsă fără a mai fi convins de nimeni să se răzgândească. Vaşvari a avut nervii tari, a transformat penaltiul şi şi-a repus echipa în avantaj pe tabelă. În prelungiri, arbitrii nu au văzut o ţinere în careu asupra lui Shalaj, destul de evidentă pentru toată lumea, nici elveţianul nu a căzut, deşi era decizia care putea aduce Pandurilor măcar un punct, iar meciul s-a încheiat cu cel mai prost rezultat pentru gorjeni, un nou eşec care lansează echipa lui Grigoraş din nou în postura de candidată la retrogradare.

Pandurii Târgu Jiu – FC Botoşani 1-2 (0-1)
Stadion “Municipal”, Târgu Jiu, spectatori: 3.000
A marcat: Erico (min. 50) / Batin (min. 31), Vaşvari (min. 84 – din penalti)
Pandurii: Stanca – Pleaşcă, Erico, Momcilovic, Unguruşan – Anton, Elton, Nistor (min. 79 Predescu) – Buleică (min. 72 Shamsin), Matulevicius (min. 72 Nicoară), Shalaj. Antrenor: Petre Grigoraş.
FC Botoşani: Curileac – Patache, Ngadeu, Tincu, Browne – Danci – Roussel (min. 32 Ivanovici), Fulop, Vaşvari, Batin (min. 93 Bordeanu) – Hadnagy (min. 66 Croitoru). Antrenor: Leo Grozavu.
Arbitri: Adrian Cojocaru – Adrian Popescu, Stelian Slabu.
Cartonaşe galbene: Matulevicius (min. 16), Anton (min. 42), Unguruşan (min. 88), Elton (min. 90) / Ivanovici (min. 45), Fulop (min. 89), Danci (min. 90), Curileac (min. 93)