Baschetbaliştii, învinşi la Focşani

1151

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal a fost învinsă în etapa a doua a Ligii Naţionale. Gorjenii au pierdut pe terenul formaţiei care îi eliminase şi din Cupa României, CSM Focşani. Gazdele s-au impus cu 76-59, câştigând toate sferturile partidei, 22-20, 19-16, 17-12, 18-11. Aşa cum a declarat înaintea partidei, Adrian Roşu nu s-a dezechipat pentru jocul din Vrancea. Alex Berca a reuşit 12 puncte pentru vizitatori, iar Camil Berculescu 10. Jovan Djurasevic şi Ors Kilyen au izbutit câte 8 puncte, Ioan Borşa şi Alin Andrieş, câte 7, Andrei Gheorghe şi Răzvan Bratolobeanu, câte 6, iar pivotul american Rick Curry, cu mai bine de 13 minute pe parchet, a reuşit 1 punct.Michaels Cornelius a fost cel mai bun marcator al meciului cu 19 puncte şi 10 recuperări. Tot în ,,double-double” au terminat şi Donovan Smith (18 puncte şi 10 recuperări), Cătălin Petrişor (11 puncte şi 10 pase decisive) şi Jabari Craig (10 puncte şi 10 recuperări). Următorul meci al gorjenilor va avea loc în Sala Polivalentă din municipiu, pe 25 octombrie, împotriva formaţiei Athletic Constanţa.