Baschetbaliștii gorjeni au dat dovadă de ,,sânge rece” la Galați

814

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a obținut al patrulea succes din campionat, vineri seara, pe terenul formației CSM Galați. Oaspeții s-au impus împotriva jucătorilor antrenați de Florin Nini după două reprize foarte diferite, scor 73-89. Trupa lui Kresimir Basic a fost dominată în primul act, dar lucrurile au luat o turnură incredibilă în partea a doua a meciului. După 22-14 și 30-19, vizitatorii au întors soarta partidei de la -21, dominând într-o manieră categorică următoarele 20 de minute. Alb-albaștrii s-au impus cu 22 de puncte în sfertul trei, 11-33 și au câștigat la alte 13 puncte ultima perioadă de joc, scor 10-23. Cu șase ,,trițe”, Ethan Wright a totalizat 35 de puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, fiind cel mai bun om de pe parchet. O nouă prestație foarte bună a avut conducătorul de joc al CSM-ului, Dimitrius Underwood, cu 18 puncte, 6 recuperări și 11 pase decisive. Succesul din Sala ,,Dunărea” îi menține pe gorjeni în cursa pentru TOP 10. CSM Târgu Jiu are patru victorii și cinci înfrângeri în campionat și încă speră la play-off. ,,Felicitări jucătorilor pentru că au crezut în ei, au crezut că totul este posibil dacă lupti și acesta trebuie să fie moto-ul pentru fiecare meci: luptăm până la capăt, indiferent de rezultat. Sperăm ca am adus o bucurie iubitorilor de baschet din Târgu Jiu, iar sâmbăta viitoare să umplem sala cât mai mult cu putință pentru că jucătorii merită acest lucru”, a declarat antrenorul Kresimir Basic, după joc. Etapa viitoare, pe 16 decembrie, CSM Târgu Jiu va juca pe teren propriu, cu ABC Laguna București.
CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan, Dimitrius Underwood 18p, Alexandru Berca, Noam Weinberg, Octavian Popa Calotă 5p, Ethan Wright 35p, Camil Berculescu 3p, Cameron Oluytan, Jalen Dupree 15p, Adrian Vaida, Arsenije Vuckovic 13p, Flavius Toropu. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.