Baschetbaliștii de la CSM au cedat la Timișoara

882

Ultima etapă a sezonului regulat a adus un eșec pentru elevii lui Kresimir Basic. Gorjenii au fost învinși în Banat, 96-82, de către SCM Timișoara. Pe sferturi, scorul a fost 24-19, 29-26, 17-19, 26-18. În urma acestui rezultat, alb-albaștrii au terminat prima parte a campionatului cu șase victorii și zece înfrângeri. Cel mai bun jucător al oaspeților a fost Dimitrius Underwood, cu 24 de puncte, 10 pase decisive și 8 recuperări. A fost urmat de Arsenije Vuckovic, care a reușit 22 de puncte și 8 recuperări. ,,Câteva greșeli ne-au costat acest meci. Ne-am pierdut concentrarea 3-4 minute, iar o echipă cu experiența Timișoarei nu te iartă”, a fost concluzia lui Kresimir Basic. Trupa din Banat are aceeași linie de clasament ca echipa antrenată de croat. Din păcate, bănățenii au învins la o diferență mai mare acasă. Ambele echipe vor evolua în play-out în faza următoare a Ligii Naționale de Baschet Masculin.
CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan, Dimitrius Underwood 24p, Alexandru Berca, Noam Weinberg 2p, Octavian Popa Calotă 2p, Ethan Wright 8p, Robert Paliciuc, Camil Berculescu 2p, Cameron Oluytan 8p, Jalen Dupree 12p, Adrian Vaida 2p, Arsenije Vuckovic 22p. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.