Baschetbaliștii au terminat sezonul regulat cu două înfrângeri

988

Echipa de baschet CSM Târgu Jiu a fost învinsă în ambele confruntări de la Galaţi, după două meciuri în care a avut o comportare foarte diferită. În primul joc al Turneului 14, gorjenii au fost depăşiţi clar de SCM U Craiova, scor 108-65. A fost o partidă fără istoric, controlată fără probleme de doljeni, care au câştigat toate cele patru perioade de joc. În schimb, meciul cu Dinamo Bucureşti a fost unul dramatic, cedat pe final de elevii lui Jordanco Davitkov. ucătorii din capitală s-au impus cu 74-72, asta deşi formaţia noastră s-a aflat mai mereu la conducere partidei. De altfel, CSM a avut de trei ori şansa să restabilească egalitatea sau să preia conducerea în ultimele 90 de secunde ale confruntării, dar gorjenii nu au reuşit să facă dubla împotriva bucureştenilor. De altfel, şi precedenta confruntare dintre cele două echipe a fost una pe muchie de cuţit, decisă în prelungiri. Pivotul Kevin Allen a petrecut 40 de minute pe parchet, fiind cel mai eficient jucător al duelului, cu un indice de 45. A terminat meciul cu 32 de puncte şi 16 recuperări. Revaz Rogava (11), Darien McClain (8), Stefan Nikolic (8), Andrei Gheorghe (6), Jake Spurgeon (4) şi Alex Berca (3) au fost marcatorii echipei noastre. La turneul de la Galaţi nu au jucat Alin Borşa, Camil Berculescu şi Stefan Andrejevic, toţi accidentaţi. CSM Târgu Jiu a terminat sezonul regulat cu 6 victorii şi 20 de înfrângeri, pe locul 12.