Balint a învins-o pe FCU, dar Rădoi e favorit să o preia pe Universitatea

1013

Universitatea Craiova a câștigat, din nou, duelul cu rivala din oraș, FCU Craiova. Trei penaltiuri au decis soarta meciului, iar băieții lui Laszlo Balint s-au impus cu 2-1.
Ivan (`41) și Hanca (`45+4) au punctat pentru oaspeți în prima repriză, iar Andrea Compagno a înscris pentru echipa pregătită de Marius Croitoru în minutul 70. În ciuda succesului, echipa lui Laszlo Balint nu a impresionat, iar oficialii din Bănie i-au pregătit deja înlocuitor: Mirel Rădoi. ,,Vreau să felicit băieții, au făcut un efort admirabil, grupul a fost foarte unit. Știam că va trebui să suferim, să absorbim momentele de presiune. Bifăm prima victorie într-un meci special pentru noi. Suntem într-o perioadă în care era important să securizăm rezultatul”, a declarat Balint după meci. La scurt timp, președintele Craiovei, Sorin Cârțu, a admis că postul lui Balint e în pericol. Joi, Universitatea joacă returul cu Zorya Luhansk din Conference League. „La toți antrenorii de la Craiova tot timpul scaunul se clatină când nu sunt rezultate. (n.r. – va fi Laszlo Balint pe bancă la returul cu Zorya?) Nu știu. Orice se poate întâmpla. A fost victorie astăzi, dar până acum înfrângeri. Niciodată nu știi ce se poate întâmpla”, a declarat Cârțu. Potrivit Fanatik, Mirel Rădoi (41 de ani) va fi noul antrenor al Universităţii Craiova.