Aur şi bronz pentru luptătorii gorjeni

517

Luptătorii gorjeni au obţinut două medalii la Cupa României de Lupte Libere și Greco Romane pentru Cadeți, competiţie ce s-a desfăşurat la Târgu-Jiu în perioada 23-25 noiembrie. Medaliile au venit la categoria 110 kilograme. Alexandru Beșliu, legitimat la CS Pandurii, a obţinut aurul, iar colegul său Eduard Popescu a luat medalia de bronz. De asemenea, Andrei Fulger, legitimat la Clubul Școlar Sportiv, a obţinut locul 4 la categoria 45 de kilograme. CS Pandurii Târgu Jiu, condus de Ştefan Tănase, a luat locul trei pe echipe, după cluburile din Târgu Mureş şi Petroşani. Federația Română de Lupte i-a premiat pe antrenorii gorjeni Gheorghe Gorjanu și Aurel Gorjanu pentru rezultate deosebite pe care le-au avut în slujba acestui sport. Cei doi profesori au în palmares peste 100 de medalii câștigate la competiții naționale și internaționale. La evenimentul din Sala Sporturilor a luat parte şi Cristinel Rujan, Secretar General în cadrul Ministerului Tineretului și Sportului, dar şi primarul municipiului, Marcel Romanescu.