Aur pentru România! David Popovici, victorie uluitoare la Jocurile Olimpice

185

Înotătorul român David Popovici a adus prima medalie pentru delegația tricolorilor, câștigând într-un mod magnific, în urmă cu doar câteva minute, cursa de 200 metri liber de la Jocurile Olimpice.

Înotătorul român a oprit cronomentrul la 1:44:72, la doar două sutimi în fața britanicului Matthew Richards! Popovici a înotat formidabil pe ultima lungime de bazin, a recuperat distanța față de cei care au condus cursa până atunci, Hobson și Richards, și a obținut prima medalie de olimpică de aur pentru România la o probă de înot, la masculin. Finalul a fost unul dramatic. Primii trei clasați au mers cap la cap și au fost despărțiți de doar 7 sutimi de secundă. Richards a încheiat cursa în 1:44:74, în timp ce Luke Hobson a obținut un timp de 1:44:79.

După cursa de astăzi, David Popovici o ia mâine de la capăt, cu seriile din proba de 100 metri liber, programate la ora 12.42, și cu semifinalele, în sesiunea de seară (21.30). Finala probei-regină de la Jocurile Olimpice este programată miercuri seară, de la ora 22.32.