Aur european pentru Raluca-Georgiana Dinulescu

1182

Canotoarea gorjeancă Raluca-Georgiana Dinulescu a cucerit titlul european alături de barca de 8+1 în cadrul campionatelor de canotaj Under-23 de la Kruszwica (Polonia). Finalele s-au disputat duminică, iar tricolorii s-a întors acasă cu cinci medalii de aur și cinci de argint. Echipajul din care a făcut parte și sportiva originară din Bumbești-Pițic a terminat cu timpul de 06:13,66, în fața Germaniei și Poloniei. Pe lângă canotoarea din Gorj, din barca României au mai făcut parte: Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu, Larisa-Elena Roşu, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Alice-Elena Turcanu, Magdalena Rusu, Simona Radiş şi Victoria-Ştefania Petreanu. Raluca-Georgiana Dinulescu împlinește 22 de ani în octombrie. Acum o lună, sora ei, Daria-Ioana Dinulescu (18 ani), a câștigat aurul mondial în proba de patru rame feminin a Campionatelor Mondiale de Canotaj la Juniori de la Plovdiv din Bulgaria.
România s-a clasat pe primul loc în clasamentul pe naţiuni. ,,Am demonstrat încă o dată că avem cel mai bun lot de tineret din Europa. Au fost câştigate 10 medalii, dintre care 5 de aur şi 5 de argint. Îi felicit pe sportivi pentru munca depusă şi determinarea de care au dat dovadă! De asemenea, pe antrenori şi întreaga echipă a Federaţiei Române de Canotaj! Aşteptăm cu nerăbdare Campionatul European al juniorilor de la Munchen, din 9-10 octombrie”, a declarat preşedinta Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipă. În toamna anului trecut, Raluca-Georgiana Dinulescu a obținut, alături de echipa de 8+1, argintul european la competiția de la Duisburg.