Au ratat prea mult! Craiova a scos doar un punct la Călăraşi

886

Universitatea Craiova a remizat cu Academica Clinceni, 0-0, într-o partidă disputată, duminică, pe Stadionul Dunării Călăraşi. Oltenii au fost echipa care a controlat partida, dar şi-au creat ocazii mari doar în prima repriză. Chiar şi aşa, trupa doljeană arată mai bine fizic, iar fotbaliştii lui Marinos Ouzounidis au avut un ritm bun, având în vedere că, joi, au jucat în Cupa României la Botoşani. Alex Cicâldău a fost folosit în spatele vârfurilor şi a ratat cele mai mari oportunităţi ale juveţilor. Decarul oaspeţilor a avut cel puţin trei ocazii importante să deschidă scorul, în minutele 4, 17, 34 , dar fie a fost blocat de portarul advers, fie de fundaşii Dunării. După pauză, deşi a fost mai mereu prezentă în jumătatea adversă, Universitatea nu a mai fost inspirată în ultima treime. Şansele mai mari le-au aparţinut ilfovenilor. Pigliacelli a respins efortul lui Rusescu din minutul 72, iar Chunchukov a irosit o ocazie imensă în minutul 79, când, din mijlocul careului, a reluat, nestingherit, peste poartă. A fost primul meci a lui Marinos Ouzounidis în Liga 1, după calificarea obţinută de antrenorul grec pe terenul formaţiei FC Botoşani, în optimile Cupei României. În etapa viitoare, Craiova joacă pe teren propriu cu FC Hermannstadt. Meciul se dispută vineri, 19 februarie, de la ora 20.30.

Academica Clinceni – Universitatea Craiova: 0-0
CLINCENI: Vâlceanu – Pashov (84, Achim), Bilali, Gardoş, Pîrvulescu – Cordea, Ventura, Dumitriu, A. Popa (77, Tănase) – Chunchucov, Longher (5, Rusescu). Antrenor: Ilie Poenaru.
CRAIOVA: Pigliacelli – Vlădoiu (90, Vătăjeu), Bălaşa (46, M.Constantin), Papp, Bancu – Mateiu, Nistor – Bărbuţ (46, Cîmpanu), Cicâldău, Baiaram (65, Mamut) – Ivan. Antrenor: Marinos Ouzounidis.
Cartonașe galbene: Pashov, Pîrvulescu, Cordea / Vlădoiu