Au câștigat și ultimul amical

527

Pandurii a pus punct meciurilor amicale din această vară cu o nouă victorie, 2-1 (2-0) cu ungurii de la Kaposvari. Ultimul meci pe care gorjenii îl aveau programat, cel cu rușii de la Ural, a fost anulat din cauza distanței mari pe care Pandurii trebuia să o parcurgă până la locul de disputare dorit de ruși.

Având în față o echipă ce tocmai a retrogradat în al doilea eșalon din Ungaria, Pandurii a început meciul cu Kaposvari în forță și nu trecuse un sfert de oră și scorul devenise deja 2-0. Momcilovic a demonstrat din nou că este unul dintre cei mai periculoși jucători ai Pandurilor la fazele fixe și a înscris cu o lovitură de cap după un corner, iar Matulevicius a dublat avantajul gorjenilor marcând simplu, din interiorul careului, profitând de un marcaj prost al ungurilor și de o pasă bună primită de la Pleașcă.
Scorul a rămas nemodificat până în momentul în care Grigoraș a schimbat liniile, între minutele 65 și 72 tehnicianul schimbând 10 din cei 11 titulari, Matulevicius fiind singurul care a dus toate cele 90 de minute pe teren la acest joc.
Ungurii au profitat de lipsa de coeziune de după aceste schimbări și Murai a redus din handicap în minutul 72, însă acesta a fost ultimul gol al întâlnirii și Pandurii a câștigat la limită acest meci.

„E bine că reușim să marcăm”
Fără a mai juca și cu rușii de la Ural, Pandurii poate închide bilanțul meciurilor amicale din această vară și Grigoraș se declară mulțumit. În cinci partide disputate, Pandurii a înscris de nouă ori, cu nouă jucători diferiți, echipa gorjeană bifând patru victorii și un singur rezultat de egalitate. Referindu-se la ultimul test, Grigoraș spune că a simțit echipa puțin obosită, dar este un lucru normal, nu-l sperie, și este convins că echipa va căpăta în curând și prospețimea dorită: „A fost un test bun, dar adevărata concluzie o să o tragem abia atunci când ne vom întoarce în țară. Legat strict de această ultimă partidă, sunt mulțumit și de rezultat și de atitudinea jucătorilor. Și e bine că reușim să marcăm aproape meci de meci, ați văzut că nu s-a întâmplat asta decât într-un singur amical. Este adevărat, s-a observat o oarecare stare de oboseală, dar nu mă îngrijorează absolut deloc pentru că știu care este nivelul pregătirii”, a declarat Petre Grigoraș.

Fără accidentări grave
Pandurii va încheia sâmbătă și ultimul stagiu de pregătire din această vară, iar cea mai bună veste este aceea că Grigoraș nu are probleme serioase legate de accidentări.
Paul Anton a ieșit mai devreme de pe teren la meciul cu Pecs și apoi a fost menajat, însă tehnicianul dă asigurări că situația închizătorului este sub control: „Anton este bine, putem răsufla ușurați. Mă bucur că nu are nimic la nivel mușcular, a fost doar o ușoară încărcătură pe fond de oboseală. I s-a făcut un examen medical de specialitate și nu are nimic”, a declarat Grigoraș. Cornel Predescu încheie pentru al doilea an consecutiv cantonamentul din Austria cu probleme, dar și în cazul său este vorba de ceva mult mai puțin grav decât accidentarea de la genunchi de acum un an: „Singurul care nu se antrenează normal este doar Predescu, în rest nu am avut probleme, au făcut toți pregătirea până la capăt, non stop. Însă, la Predescu era normal, a stat mult pe margine și nu putea intra din prima în ritmul echipei. Dar, e un jucător cu reale calități și sperăm că ne va ajuta de-a lungul acestui sezon după ce va mai acumula”, a încheiat Grigoraș.