Argint la Balcaniadă pentru două gorjence!

785

Atletele legitimate la CS Pandurii Târgu Jiu, Adela Bălţoi şi Mihaela Cioveie, au obţinut argintul la cea de-a 9-a ediție a Balcaniadei de alergare montană. Competiţia a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute în localitatea Teteven din Bulgaria. Bălţoi a venit pe 5 la individual, iar Cioveie s-a clasat pe locul 13. Echipa României a mai fost formată din Denisa Dragomir, sportivă din Piteşti (locul 1 la general) şi Ana Hecico, sportivă din Baia Mare (locul 12 la general).
Ţara gazdă, Bulgaria, a câştigat competiţia la această probă, având un ecart de 3 puncte faţă de atletele noastre. Pe trei a venit Turcia. Atleții români au cucerit sâmbătă, 10 iunie, șapte medalii (două de aur și cinci de argint). Antrenorul federal al României la această competiție a fost suceveanul Silviu Casandra.