Aproape de stele! Gorjencele le-au dat bătăi de cap ,,tigroaicelor”

1672

CSM Târgu Jiu a făcut una dintre cele mai bune partide de la promovarea în Liga Florilor. Formația condusă de Liviu Andrieș a fost aproape de o surpriză imensă, dar a cedat confruntarea cu liderul CSM București, 25-26. Fără starul Cristina Neagu, care nu a făcut deplasarea, bucureștencele au fost luate pe sus de gazde, care au dictat ritmul jocului o bună bucată de vreme. Alb-albastrele au condus constat, s-au distanțat și la două goluri, iar la pauză tabela arăta 13-12. Trupa din capitală a dat semne de slăbiciune și în partea a doua a meciului, dar portărița Laura Glauser s-a dovedit providențială în repriza secundă și a terminat meciul cu opt intervenții. În ultimele cinci minute, ,,tigroaicele” s-au dus la trei goluri, dar tot au tremurat pentru victorie. Gazdele au venit la un singur punct, dar nu au reușit să fructifice ultima acțiune a înfruntării. Peste 1.200 de spectatori au fost prezenți în tribune, iar antrenorul Liviu Andrieș a declarat că este mândru de atmosfera creată, dar în special de efortul depus de fetele sale. ,,Acum, la final, putem spune că este frustrant, dar ţinând cont pe cine am întâlnit şi ceea ce am realizat în acest meci… Dacă ne spunea cineva pe 25 august, anul trecut, că vom ajunge aici, spuneam că e bolnav la cap. Eu sunt foarte mulţumit de fete, cred că şi cei peste 1200 de oameni care au fost în sală au fost la fel de mulţumiţi de fete, pentru că ele au arătat în acest meci că, în momentul în care îşi doresc şi îşi pun în cap,nimeni nu este mai bun ca ele, pot să încurce orice adversar. Ne-au lipsit anumite ‘şmecherii’ ale experienţei, dacă pot să le spun aşa, care au făcut diferenţa în acest meci, dar şi aşa ce mai avem de spus decât ‘Bravo’ şi ‘Felicitări fetelor!’. Sper să mergem pe acelaşi drum în continuare. Am avut 6-7 jucătoare care au jucat aproape 60 de minute la nivelul acesta, cu o echipă care are în componenţă campioane mondiale, olimpice sau europene şi cred că pentru fetele noastre este un plus de încredere, un plus care ne dă speranţe că putem face lucruri bune în continuare”, a declarat principalul trupei gorjene.
Angela Pușcaș a făcut o nouă partidă foarte bună, a marcat cinci goluri, fiind depășită doar de Oana Bucă din tabăra gazdelor. Cea din urmă a dat șase din șase de la șapte metri.
,,E frustrant, dar e handbal şi se poate întâmpla orice. Sunt mândră de colegele mele că au luptat până la capăt. Sperăm la meciuri mai bune şi la victorii în următoarele partide. Un rezultat de egalitate era mult mai echitabil. Sunt sigură că se putea mai mult, dacă aveam mai multă încredere pe final şi dacă nu aveam câteva greşeli care ne-au făcut să pierdem acest meci. Pentru noi poate a fost un plus că a lipsit Cristina Neagu. Poate era meciul şi mai greu. Eu nu cred că trebuie să ne mai facem griji în privinţa retrogradării, dar noi trebuie să muncim în continuare şi vom vedea ce se va întâmpla. Mulţumim şi publicului care a fost pe toată durata partidei alături de noi. Sperăm să vină în număr la fel de mare şi la meciurile următoare”, a spus Angela după meci.
,,Lucrurile au fost așa cum mă gândeam că o să fie. A fost un meci prea strâns pentru noi. Echipa din Târgu-Jiu este, după mulți ani de zile, o echipă nou-promovată care face un sezon foarte bun. Rezultatele nu sunt întâmplătoare, pentru că aici sunt oameni foarte ambițioși și foarte muncitori”,a adăugat antrenorul oaspetelor, Adi Vasile.
Etapa viitoare, CSM Târgu Jiu va evolua în deplasare, pe terenul echipei SCM Gloria Buzău. Partida este programată pentru duminică, 12 februarie, de la ora 18.00.
CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dzhukeva, Elena Marica Bercu – Bianca Chiriţă, Oana Bucă 6g, Alexandra Gavrilă 3g, Angela Puşcaş 5g, Mirabela Coteţ 3g, Ira Zinatullina 1g, Andreea Chiricuţă 2g, Pal Ceandani, Florenţa Ilie 1g, Iulia Andrei, Ana Ciolan 4g, Cristina Boian, Katarina Pavlovic, Sabine Klimek. Antrenor principal: Liviu Andrieş. Antrenor secund: Andrei Enache. Antrenor cu portarii: Gore Albici.