Andrei Musteț, câștigătorul premiului ,,Fulger”

974

Pugilistul gorjean Andrei Musteț (19 ani), unul dintre cei mai promițători sportivi ai județului Gorj, are un final de an excelent. După ce a câștigat finala Cupei României, boxerul legitimat la CS Jiul Rovinari a obținut și locul I la categoria 67 de kilograme în cadrul Campionatului Național de Seniori și Tineret, desfășurat în comuna Bălești. Pugiliștii de la 13 categorii de greutate s-au bătut pentru trofee, însă numai trei au obținut și un premiu în bani, grație sponsorului Federației Române de Box, Evergent Investments. Câștigătorii au fost:
– Daniel Hermeziu 75 kg – 4.000 lei, premiul ,,Gladiator”, pentru câștigătorul celei mai disputate categorii;
– Andrei Musteț 67 kg – 3.000 lei, premiul ,,Fulgerul”, pentru campionul cu cele mai multe victorii înainte de limită;
– Eusebiu Târzoman 60 kg – 3.000 lei, premiul ,,Rising Star”, pentru cel mai tânăr campion național.
Potrivit FRB, aceste premii în bani vor fi menținute și la finala Campionatului Național de Seniori din 2023, unde vor apărea și alte categorii noi.