Andreea Pîșcu, vicecampioană națională

446

Tânăra atletă târguajiană, Andreea Pîșcu, a obținut un nou rezultat meritoriu la Campionatele Naționale de seniori și tineret desfășurate în weekend la Pitești.
Sportiva legitimată la CS Pandurii Târgu Jiu și antrenată de profesorul Ion Bură, a cucerit medalia de argint în cursa de 10.000 de metri devenind astfel vicecampioană a României la tineret pe această distanță. Andreea Pîșcu a terminat cursa la general pe locul 7, iar antrenorul ei privește încrezător în viitor: “Am zis să mai participăm și la acest concurs deși se vede că este nevoie de o pauză, Andreea intrând de acum într-o binemeritată vacanță. Este în progres, a alergat bine și avem încredere în posibilitățile ei în viitor”, a declarat Ion Bură. Rezultatul Andreei vine la o săptămână după concursul de la Gap, unde gorjeanca noastră a terminat pe locul 4 la Campionatele Europene de Alergare Montană, o performanță extraordinară pentru atletismul gorjean. Tot în concursul de la Pitești au luat startul alți patru atleți de la CS Pandurii Târgu Jiu, fără însă a reuși să prindă podiumul de premiere. Daniel Lupulescu a terminat pe locul 7, Claudiu Iordache a fost pe locul 11, Florin Popescu pe 14, iar Mihai Ancuța a închis plutonul terminând pe locul 17.