Andreea Chivoiu, campioană națională la Câmpulung Moldovenesc! Alte patru medalii cucerite de atletele din Gorj!

1235

Sportiva Andreea Chivoiu a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului, sâmbătă, la alergare montană pe distanță lungă. Gorjeanca s-a impus în 4h 02 min în cursa de 36 de km desfășurată la Câmpulung Moldovenesc. ,,Cursa a fost destul de grea, dar mult mai bună ca anul trecut. Acest titlu înseamnă foarte mult pentru mine. Mă ambiționează să muncesc și mai mult și, ca de fiecare dată, îmi dă curaj pentru viitoarele concursuri. Cel mai mult îmi place cursa pe șosea. Nu pot spune că am o probă favorită, dar din fiecare proba învăț câte ceva”, a declarat Andreea pentru csmtargujiu.ro. Duminică, Alina Eremia (CSM Târgu Jiu – CS Pandurii) a luat argintul pe distanță scurtă, 12 km, iar Mihaela Cepoi (CS Pandurii) a terminat cursa pe locul trei la categoria Tineret. Cele trei fete au bifat și argintul pe echipe la senioare în aceeași probă, iar Mihaela Cepoi s-a clasat pe locul 2, tot la Tineret, în cursa de 36 de kilometri. Sportivele sunt pregătire de antrenorii Ion Bură și Ionuț Dragoș Bură.